Fenomén zvaný kroužkování

Fenomén zvaný kroužkování | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jana VadlejchováJana Vadlejchová

studentka, obchodní zástupkyně

Více

Božena VaňkováBožena Vaňková

Ředitelka MkS Tachov

Více

Helena MatoušováHelena Matoušová

Zastupitelka PK, radní města Plzně

Více

Fenomén zvaný kroužkování

Plzeňský kraj, Praha, 24.10.2013, aktualizováno 12:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 bylo kroužkování na kandidátkách velmi „módní“. Byl to doslova fenomén, který do Sněmovny dostal spoustu nových lidí, které strany a hnutí daly na kandidátky jen do počtu. V roce 2010 se v Plzeňském kraji do Parlamentu dostala třeba i tehdejší hejtmanka Milada Emmerová (ČSSD) nebo Vladislav Vilímec (ODS), který původně byl až na desátém místě.

Vladislav Vilímec byl v roce 2010 na kandidátce ODS na absolutně nevolitelném desátém místě. Voliči ho ale kroužkováním a bezmála tři a půl tisíci preferenčními hlasy katapultovali na druhé místo, ze které odsunul Jiřího Papeže. Díky volebnímu výsledku se ale do Sněmovny dostali tři kandidáti z ODS.

Skoro stejně preferenčních hlasů, jako Vilímec získal i Jan Látka (ČSSD), který byl na kandidátce sociálních demokratů na šestém místě. Posunul se ale na o tři místa výše, za Václava Votavu, kterého na kandidátce přeskočila tehdejší hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Ta původně dělala „stafáž“ na osmém místě kandidátky, ale více než 7700 voličů ji chtělo mít v Poslanecké sněmovně. Díky těmto preferenčním hlasům se jim to povedlo.

Pomocí preferenčních hlasů se do Poslanecké sněmovny dostala i komunistka Ivana Levá. Ta byla na třetím místě na kandidátce KSČM. Kroužkováním se dostala před druhého Jiřího Valentu (KSČM), který se tak do parlamentu nedostal. Letos to ale na druhé pozici zkouší znovu.

Velmi podobně se do Parlamentu v roce 2010 dostal také kandidát TOP 09 z Klatov Michal Janek (TOP 09). Původně byl na třetím místě ale více než tři tisíce preferenčních hlasů mu zajistilo místo druhé, ze kterého „vyšoupl“ současného lídra Marka Ženíška.

Nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů v Plzeňském kraji v roce 2010 získal Jiří Pospíšil (ODS). Dostal jich 8411, tedy nejvíce ze všech kandidátek ODS v České republice a byl třetím nejkroužkovanějším kandidátem v ČR.

 

Jak funguje kroužkování

Každý volič má čtyři preferenční hlasy, které může dát vybraným kandidátům na jedné kandidátce. Kandidát se pak dostává dopředu tím, že je zakroužkován alespoň na pěti procentech platných odevzdaných volebních lístků pro danou stranu v daném kraji. Pokud je preferovaných kandidátů více, záleží na počtu preferenčních hlasů, které dostanou.

Volič si ale musí hlídat počet preferenčních hlasů. Pokud zakroužkuje na kandidátce více než čtyři jména, volební komise lístek vyhodnotí, jako kdyby na něm nebyl žádný preferenční hlas. 

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.