Sněženky a machři na kandidátkách

Sněženky a machři na kandidátkách | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kvido KuželkaKvido Kuželka

Radní města Rokycany

Více

Kateřina RýglováKateřina Rýglová

Ekonomka v pivovarnictví, vysokoškolská učitelka

Více

Miroslav RauchMiroslav Rauch

Starosta Hostouně

Více

Sněženky a machři na kandidátkách

Plzeňský kraj, Praha, 16.10.2013, aktualizováno 17.10.2013 13:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Kdo už má zkušenosti s nejvyššími patry politiky a kdo je naopak Poslaneckou sněmovnou nepolíben? Politické strany, které měly před třemi lety zastoupení ve Sněmovně, vysílají do boje jak nováčky, tak ostřílené matadory. V první čtyřce kandidátní listiny se u každé, bývalé parlamentní strany, objevuje nejméně jeden nováček a nejméně jeden člověk, který vykonával poslanecký mandát nejméně dvě volební období.

Sociální demokraté v Plzeňském kraji vsadili na parlamentního nováčka. Milan Chovanec (ČSSD) se už sice dá nazývat politickým matadorem, ale pouze na krajské úrovni. Milan Chovanec do Parlamentu ještě nikdy nekandidoval. Nemusel si tedy prošlapávat cestičku jako většina, z těch zadních řad kandidátek až na čelní místo. Jeho kariéra se, z tohoto pohledu, dá nazvat, jako raketová.

Igor Jakubčík (ČSSD) letos kandiduje ze třetího místa. Oproti roku 2010 si polepšil o jedno místo. Náměstek ředitele Klatovské nemocnice se v roce 2010 do Poslanecké sněmovny nedostal. Jako náhradník tam usedl až letos v únoru a zůstal až do jejího konce.

Jednoznačným „machrem“ je Václav Votava (ČSSD), který do poslanecké lavice usedl už v roce 2002. Tehdy byl dvojkou kandidátky. Před tím v roce 1998 ani 1996 se na kandidátní listině západočeských sociálních demokratů neobjevil. V letech 2006 a 2010 byl jedničkou na kandidátce ČSSD, teď je až na druhém místě.

Absolutním nováčkem na kandidátce je Václav Kovář (ČSSD). Jeho nejvyšší dosaženou politickou funkcí je zatím funkce starosty Nepomuku, kterou vykonává teprve první volební období. Předvolební boj a rétorika ve volbách do Poslanecké sněmovny je pro něj zatím nepoznaný svět.

ODS vyslala v čele Plzeňské kandidátky opět Jiřího Pospíšila (ODS). Je to jednoznačně jeden z nejzkušenějších politiků na současných kandidátkách všech politických stran v kraji. Působil jako poslanec i jako ministr spravedlnosti a současně zastává funkci místopředsedy strany. Jedničkou kandidátky byl v roce 2006 a v roce 2010. Dvojkou na kandidátce byl v roce 2002, tehdy jako šestadvacetiletý.

Jiří Papež (ODS), současná dvojka na kandidátce ODS, se poprvé ucházel o poslanecký post v roce 1996. Tehdy ještě kandidoval za Západočeský kraj na šestém místě kandidátky. V roce 1998 už byl lídrem kandidátky, stejně jako v 2002. O čtyři roky později, ho na tomto postu vystřídal o deset let mladší Jiří Pospíšil a stal se dvojkou. Na druhém místě kandidoval i v roce 2010 stejně, jako letos.

Také na třetím místě ODS vsadila na „politického machra“. Vladislav Vilímec (ODS) se na západočeské kandidátce strany objevil už v roce 1996 na patnáctém místě. O dva roky později je sedmičkou kandidátky. V roce 2002 je tehdejší náměstek hejtmana devátý na kandidátní listině ve volbách do Sněmovny, kam se dostává až v roce 2006 jako trojka na kandidátce. V roce 2010 se mu povede „přeskákat“ své kolegy až z desátého místa a dostává se do Poslanecké sněmovny podruhé.

Naopak úplnou „sněženkou“ na kandidátce je lékařka Veronika Jilichová Nová (ODS), která je na čtvrtém místě.

KSČM vsadila na osvědčeného „machra“ Karla Šidla (KSČM), který byl lídrem kandidátky už v roce 2010, kdy ho ale dokázala přeskočit dokonce i trojka kandidátky Ivana Levá (KSČM). Karel Šidlo kandidoval už v roce 2002, kdy uzavíral první desítku. Do Poslanecké sněmovny se ale dostal až v roce 2006 ze druhého místa na kandidátce.

Zatím neúspěšně se o vstup do Poslanecké sněmovny pokoušel Jiří Valenta (KSČM). Plzeňský zastupitel byl dokonce na druhém místě kandidátky v roce 2010, ale lidé vykroužkovali Ivanu Levou a do Parlamentu se za Plzeňský kraj dostali pouze dva zástupci komunistů. Před pomyslnou branou zůstal Jiří Valenta i loni v senátních volbách. Za obvod Rokycansko se sice dostal do druhého kola, ale proti Miladě Emmerové (ČSSD) neměl šanci.

Absolutním nováčkem, tedy sněženkou, je v pořadí třetí kandidátka Alena Ratajová (BEZPP), která je jedním ze čtyř nestraníků na kandidátce komunistů v Plzeňském kraji.

Úplně stejně, jako Alena Ratajová, je na tom se zkušenostmi čtyřka kandidátky Lubomír Porvich (KSČM), který v roce 2010 ani v roce 2006 do Poslanecké sněmovny nekandidoval.

TOP 09 se poprvé o voličskou přízeň ucházela v roce 2010. Tehdy byl současný lídr kandidátky Marek Ženíšek (TOP 09) dvojkou a neuspěl. Voliči „vykroužkovali“ Michala Janka (TOP 09) z Klatov. Marek Ženíšek však zkušenosti ve vysoké politice sbíral jinak, pracoval jako náměstek ministra spravedlnosti a první náměstek ministra zdravotnictví.

Současná dvojka kandidátky Jaroslav Lobkowicz (TOP 09) má s Poslaneckou sněmovnou zkušeností o dost více než Ženíšek. Poprvé se dostal do Sněmovny v roce 1998 a post poslance obhájil i o čtyři roky později. V roce 2010, kdy byl lídrem kandidátky se dostal do poslanecké lavice znovu za TOP 09.

Naopak nejméně zkušeností mezi prvními čtyřmi kandidáty má třetí v pořadí Vítězslav Blažek (STAN). Starosta Chotíkova se o poslanecký mandát bude ucházet vůbec poprvé.

To Michal Janek (TOP 09) už nějaký ten rok v Poslanecké sněmovně odpracoval. Poprvé uspěl v roce 2010, ještě jako nestraník za TOP 09, když byl třetím mužem v pořadí. Jeho příznivci jej ale dokázali vynést na místo druhé a vyřadil tak Marka Ženíška. Michal Janek bude chtít uspět ze čtvrtého místa na kandidátce.

V roce 2010 se do Poslanecké sněmovny dostali ještě Věci Veřejné. Plzeňský kraj zastupoval Jaroslav Škárka. Teď tu chce uspět šéf Věcí veřejných Vít Bárta (VV), který kandiduje za Úsvit přímé demokracie. Dalším „machrem“, tedy kandidátem, který už má nějaké zkušenosti ve vysoké politice, je na pozici lídra Václav Krása (BEZPP). Ten byl poslancem v letech 1992 až 2002. V Plzeňském kraji kandiduje za KDU-ČSL.

Mimo pozici lídra, ale se zkušenostmi z Poslanecké sněmovny respektive z ministerstev, jdou do voleb také Eduard Zeman (SPOZ), bývalý ministr školství a Jaromír Schling (SPOZ), bývalý ministr dopravy. Oba kandidují za Stranu práv občanů ZEMANOVCI. 

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.