Město přiznalo obyvatelům Manětínské ulice, že nebudou mít kde parkovat

Město přiznalo obyvatelům Manětínské ulice, že nebudou mít kde parkovat | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Radek MrázRadek Mráz

Jednatel společnosti

Více

Jiří KorešJiří Koreš

Ovčák a manažer neziskové organizace

Více

Milan HrdýMilan Hrdý

Učitel VŠ

Více

Město přiznalo obyvatelům Manětínské ulice, že nebudou mít kde parkovat

Plzeň, 13.06.2012, aktualizováno 22:50 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Velmi bouřlivý průběh mělo ve středu večer veřejné projednávání zastavění parkoviště u hypermarketu Albert v Manětínské ulici v Plzni, které se odehrálo v objektu radnice na ÚMO 1. Zástupci radnice se ocitli pod palbou zhruba 50 přítomných nespokojených obyvatel, kteří přijdou o možnost parkovat v blízkosti svého bydliště, kde se nachází kritický nedostatek parkovacích míst. Úředníci byli nuceni se sklopenou hlavou přiznat, že s nastalou situací nemohou nic udělat.

Parkoviště na střeše parkovací haly před hypermarketem Albert v Manětínské ulici | Autor: Richard BenešParkoviště na střeše parkovací haly před hypermarketem Albert v Manětínské ulici | Autor: Richard Beneš

Až doposud mohli lidé z více jak 500 bytů v okolí Manětínské ulice využívat k bezplatnému parkování střechu halových garáží u supermarketu Albert kde je k dispozici 220 míst. Dalších 60 parkovacích míst má veřejné parkoviště vedle supermarketu. V halových garážích je 190 parkovacích míst, všechna jsou však obsazená a za měsíc se tam platí 1080 korun za jedno místo. Nyní společnost Ahold oznámila, že veřejné parkoviště bude zastavěno novým nákupním centrem, kde se zmenší počet parkovacích míst a s bezplatným veřejným parkovištěm pro obyvatele se nepočítá.  

„Všechno to začalo v 90. létech minulého století, kdy město prodalo veřejné parkoviště v Manětínské ulici společnosti sídlící na Kypru. O prodeji se občané dozvěděli až v roce 1999, kdy bylo zahájeno stavební řízení na výstavbu velké prodejny, dnes nazývané Hypermarket Albert a dále halových garáží. Na základě protestů občanů vznikla dohoda s představiteli města o zachování bezplatných parkovacích míst v původním rozsahu vybudováním nového veřejného parkoviště náhradou za zrušené parkoviště. Na základě této dohody bylo vydáno stavební povolení na stavbu marketu i garáží,“ uvedla Miroslava Tomanová, která vede boj občanů z Manětínské ulice o parkovací místa.

Toto stávající parkoviště před Albertem má být zastavěno dalším nákupním centrem | Autor: Richard Beneš

"Vybudováním veřejného parkoviště pro zmíněných 220 automobilů na střeše halových garáží jsme považovali dohodu s tehdejšími představiteli města za splněnou. Nyní jsme se ovšem dozvěděli, že soukromý vlastník objektu toto parkoviště pro veřejnost zruší a vybuduje tam další nepotřebný obchod, kterých je všude kolem víc než dost," řekla Tomanová. Už před dvěma léty podala společnost Manhattan Development žádost o umístění stavby nového obchodního centra na parkoviště vedle marketu Albert. Chyběl souhlas obvodu Plzeň 1 se zrušením parkovacích míst. Rada MO Plzeň 1 svým rozhodnutím 30. 11. 2010 zrušení parkovacích míst odsouhlasila. Ptáme se proto, kde budeme nyní parkovat, protože nikde v okolí není jiná možnost parkování,“ uvedla v emotivním projevu Miroslava Tomanová.

„Berte nás jako lidi, kteří nevědí, kde budeme parkovat. Co pro nás uděláte jako naši zvolení zástupci a politici? Do té parkovací haly jít nemůžeme, ta je plná, navíc tam parkují své vozy především firmy a jen minimum obyvatel. Vyčítáme úřadu, že dal takovému jednání zelenou a nepodmínil zachování parkovacích míst pro veřejnost vydání stavebního povolení,“ pokračovala Tomanová.

“Nemůžeme v současné době udělat nic, ta situace je nevratná. Bylo chybou, že to prodalo té firmě bez věcného břemene ohledně zachování parkovacích míst pro veřejnost. Jedná se o soukromý pozemek a nikdo nyní nemůže chtít po soukromém vlastníkovi, aby zachoval pro lidi bezplatné parkoviště,“ přiznal místostarosta Vladimír Tichý (ODS).

Parkoviště na střeše parkovací haly před hypermarketem Albert v Manětínské ulici | Autor: Richard Beneš

Atmosféra na jednání zhoustla ještě více poté, co se lidé dozvěděli o tom, že město v blízkosti Manětínské ulice už nevlastní žádný pozemek. Zbývající pozemky město prodalo developerům, kteří tam plánují další bytovou zástavbu. Nikde už není místo ani na vybudování komerčního parkovacího domu. „Budu parkovat na trávě a až přijde měšťák, tak ho zastřelím,“ konstatoval rozezleně jeden přítomný muž.

„Nejsme toho názoru, že si může majitel soukromého pozemku dělat na svém pozemku to, co chce. Úřad mohl dělat obstrukce a nesouhlasit s tím. Nic takového se ale nedělo a ani neděje. A jak vidět, tak se ani nebude dít. Celé tohle sezení je zbytečné, chtěli jsme vědět, jaká je situace a co se dá dělat. Teď už víme, že se nedá dělat vůbec nic,“ řekla další účastnice shromáždění, které se pak rozešlo.

Na veřejném projednávání nebyli přítomní zástupci společnosti vlastnící hypermarket Albert. „O jednání s námi a s úřadem neměli zájem, nekomunikují a nikdo z nich jako obvykle nepřijel,“ dodala Miroslava Tomanová. Vyjádření firtmy se nepodařilo získat ani redakci Regionpodlupou.cz.         

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (4 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

jakodl 19.06.2012 21:34, Reagovat

Takový svinstvo s náma naši zastupitelé hrajou už více než 10 let, staví si co sami chtějí, nejčastěji co občané nechtějí, nebo nepotřebují, vzpomeňme při volbách jak jdou proti občanům

Miradivla 19.06.2012 08:33, Reagovat

Kdy již i politici budou mít osobní odpovědnost za SVÉ chování, postoje, stanoviska a hlavně rozhodnutí, tak jako to máme v zaměstnání my všichni ostatní!
Zpětně se jejich rozhodnutí ruší špatně nebo vůbec ne.

KAB 14.06.2012 07:58, Reagovat

Potřebnost nebo nepotřebnost nových prodejních prostor bych nechal na vlastníkovi - to je jeho věc, jestli vydělá nebo naopak zkrachuje.

Nicméně občané by se měli ptát, kdo veškeré pozemky prodal a kdo jmenovitě včetně stranické příslušnosti pro to hlasoval. A tyto lidi a jejich strany nevolit, pokud s jejich postupem nesouhlasí.

Ale voliči ne - budou jen nadávat a jako úplní debílci stále volit ty, kteří to způsobili. Tedy máme/máte co jsme/jste chtěli a stesky nechápu - maximálně se lidé mohou zlobit na sebe, že nepřemýšlí a působí tak sami sobě problémy.

jakodl 19.06.2012 21:38, Reagovat

souhlas, strany to jsou: ods a ČSSD

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.