Klatovy sestavují rozpočet, chybí ale dostatek informací z ministerstva financí

Klatovy sestavují rozpočet, chybí ale dostatek informací z ministerstva financí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Antonín LadmanAntonín Ladman

Student a OSVČ, výpočetní technologie a sítě

Více

Roman AndréRoman André

Předseda krajské rady NS-LEV 21

Více

David ŠloufDavid Šlouf

Neuvolněný člen rady města Plzně (pro oblast správy městských nemovitostí)

Více

Klatovy sestavují rozpočet, chybí ale dostatek informací z ministerstva financí

Klatovy, 25.09.2013, aktualizováno 14:23 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Rozpočet druhého největšího města Plzeňského kraje by měl být i v roce 2014 mírně přebytkový, podobně jako v předchozích letech. Vedení Klatov by ale už teď přivítalo více informací z ministerstva financí, protože většina peněz v rozpočtu pochází ze sdílených daní. Podle místostarosty Klatov Václava Chrousta (ODS) je také možné, že si v případě potřeby město vezme krátkodobou půjčku.

Vedení Klatov už sestavuje rozpočet města pro příští rok, který by měl činit okolo 400 milionů korun. | Autor: Jan DvořákVedení Klatov už sestavuje rozpočet města pro příští rok, který by měl činit okolo 400 milionů korun. | Autor: Jan Dvořák

„Rozpočet pro příští rok bude podobný, jako pro ten letošní. Na straně příjmů očekáváme 350 až 400 milionů korun, odpovídajícím způsobem budou proti tomu postavené výdaje,“ informuje místostarosta Klatov Václav Chroust, jenž má na starosti městskou pokladnu.

„Chybí nám ale podrobnější data a úvahy ministerstva financí k návrhu a sestavování rozpočtu České republiky na příští rok. Před rokem jsme totiž už měli více informací, než máme nyní,“ dodává místostarosta.

Nejdůležitějším ukazatelem pro město jsou totiž představy státu v oblasti sdílených daní a také jakou náladu ve společnosti stát vytvoří.

„Chtěli bychom také slyšet určitou makroekonomickou prognózu, tedy to, čemu stát věří. Valná část ekonomie je postavená na očekávání. Bude stát více šetřit či investovat? Bude o věci více diskutovat nebo skutečně konat? Když lidé očekávají, že bude práce, budou vydělávat a budou tak i utrácet. Pokud bude prognóza opačná, budou spíše šetřit. Právě to se odrazilo v posledních třech letech, což pochopitelně ovlivňuje i rozpočet Klatov a proto jsem zvědavý, s jakou úvahou a prognózou stát přijde,“ vysvětluje Václav Chroust.

Klatovy v tuto chvíli pracují s rozpočtovou rezervou zhruba 64 milionů korun. Na druhé straně mají ve svém zásobníku investic připravené dlouhodobé akce s rozpočtovou hodnotou převyšující jednu miliardu korun. Už letos jich je rozjetých několik, například revitalizace Mercandinových sadů, úprava areálu letního kina, zateplení tří mateřských škol nebo přístavba a zatraktivnění plaveckého bazénu za 65 milionů korun, které město řeší samo, bez dotací. Akce je finančně rozložena do dvou let.

„Těch akcí je pochopitelně víc a musíme opravdu velmi rozumně rozmýšlet, do kterých se pustíme,“ říká místostarosta Václav Chroust, který připustil, že je připravený vzít i krátkodobý úvěr.

„Některé akce, které jsou závislé na dotacích, jsou postavené na průběžném financování, což problém není, jiné zase na následném financování, tedy na tom, že my musíme nejdřívě všechno zafinancovat a pak jsou nám peníze poslány. V případě Klatovských katakomb to například trvalo deset měsíců. Protože máme na příští rok připraveno vícero investičních akcí, nedá se vyloučit, že bychom si na případné překlenutí časového rozdílu mezi naší platbou a příjmem dotace museli zajistit nějaký krátkodobý zdroj financování. Tím ale neříkám, že to stoprocentně uděláme. Také to neznamená, že bychom se tímto provinili vůči předvolebním slibům, že město nebudeme zadlužovat. V případě nutnosti by se jednalo opravdu o krátkodobý úvěr, tedy se splatností do dvanácti měsíců, z hlediska dlouhodobého snižujeme zadlužení města každým rokem o 16 mil. Kč, vysvětluje Václav Chroust. 

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.