Hrozivě narůstajícím ztrátám krajských nemocnic by mělo pomoci přijetí nové úhradové vyhlášky

Hrozivě narůstajícím ztrátám krajských nemocnic by mělo pomoci přijetí nové úhradové vyhlášky | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Helena MatoušováHelena Matoušová

Zastupitelka PK, radní města Plzně

Více

Libor HoraLibor Hora

dělník, truhlář

Více

Karel BaumrukKarel Baumruk

starosta obce Žihobce, ekonom podnikatel

Více

Hrozivě narůstajícím ztrátám krajských nemocnic by mělo pomoci přijetí nové úhradové vyhlášky

Plzeňský kraj, 20.09.2013, aktualizováno 11:03 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Především v důsledku špatné úhradové vyhlášky, díky které nedostávají nemocnice stoprocentně zaplaceno za skutečně odvedené výkony, šplhají krajským nemocnicím jejich ztráty k mnohamilionovým částkám a jsou každým rokem vyšší. Letošní ztráta nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem by se mohla dostat až na hranici 300 milionů korun. Zatímco v roce 2011 byla tato ztráta 131 milionů, loni to bylo již 225 milionů. Kraj tyto ztráty vyrovnává ze svého rozpočtu jako službu obecného zájmu, což je terčem kritiky opozice. Současná jednání krajů s ministerstvem zdravotnictví nasvědčují tomu, že v příštím roce by měla platit spravedlivější úhradová vyhláška.

Největším „výrobcem“ ztráty v Plzeňském kraji je v současné době nemocnice v Klatovech, která se loni přestěhovala do zcela nových prostor. Kvůli stěhování do nového objektu musela částečně omezit provoz a pokles se projevil i na výsledku hospodaření. Na ztrátě se klatovská nemocnice podílí až 60 procenty. Vedle ní je kraj zřizovatelem ještě tří dalších nemocnic a dvou léčeben dlouhodobě nemocných. Letos kraj odhadoval propad jejich hospodaření nejvýše na 240 milionů. Ke konci července to už bylo 143 milionů korun.

Ztráta narůstá i přesto, že se letos v klatovské nemocnici zvedla obsazenost lůžek a až o pětinu počet provedených výkonů. „Bohužel ty peníze za těmi výkony nejdou. To, co proklamoval bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), že peníze půjdou za pacientem, není pravda. Nemocnice pořád dostávají zálohové platby. A i když navýší výkonnost, ty peníze za nimi nejdou," řekl krajský radní pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD). Podle jeho slov dostane například plzeňská fakultní nemocnice za stejný zákrok třikrát více peněz, než kolik dostane za stejně odvedený zákrok dvacet kilometrů vzdálená krajská Rokycanská nemocnice.            

Ve spolupráci s Asociací krajů ČR (AKČR) se regiony snaží vyjednávat o navýšení plateb, aby nemocnice dostaly zaplaceno za provedené výkony, včetně zvýšené výkonnosti.  Ve středu na toto téma jednal s ministrem v demisi Martinem Holcátem předseda AKČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). O den dříve byl Hašek v Plzeňském kraji, kde se zástupci zdejších nemocnic projednával podobu nové úhradové vyhlášky, která by měla zabránit hrozivě narůstajícím ztrátám nemocnic.   

„Podle dohody Michala Haška a ministra zdravotnictví Martina Holcáta je přislíbeno, že předloží návrh Senátu na zvýšení platby za státního pojištěnce, což by do rozpočtu zdravotních pojišťoven mělo přinést zhruba pět miliard korun. Dále se bude přepracovávat úhradová vyhláška na rok 2014, tak, aby nebyla stejná jako v roce 2013. Myslím si, že ministr Holcát je jedním z hybatelů v tom pozitivním smyslu. Vidí, kde jsou ty chyby v letošní úhradové vyhlášce,“ řekl pro server Regionpodlupou.cz radní Šimánek.

Úhradová vyhláška musí být fakticky hotová do konce měsíce listopadu. „Když si vezmete, že na konci října jsou volby, pak se chvilku potáhne jednání o jakékoliv vládě podle výsledků voleb. Než zasedne nová Sněmovna, tak to už jsme někde v prosinci. A to už je hraniční kritická doba, kdy už úhradová vyhláška musí existovat. Protože musí být jasné, podle jakých pravidel bude financováno české zdravotnictví v příštím roce. Proto AKČR vyvíjí tlak na to, aby úhradová vyhláška narovnala platby směrem k nemocnicím, protože jinak to bude mít fatální dopady na hospodaření nemocnic. Je jasné, že v některých nemocnicích, už v průběhu listopadu budou hospodařit na dřeň. Pravděpodobně budou nuceny odkládat některé dlouhodobé výkony, budou se věnovat jen akutním výkonům. Mohou zapomenout na nějaké větší investice, bude velmi napjaté provozní financování těch nemocnic. Kdyby se toto mělo opakovat i v příštím roce, tak ta situace bude velmi kritická,“ poznamenal Předseda AKČR Michal Hašek.

Dofinancování ztrát krajských nemocnic kritizovali na posledním zářijovém jednání krajského zastupitelstva především opoziční zastupitelé z ODS. „Potvrzuje to známou skutečnost, že výsledky fungování Zdravotnického holdingu jsou tristní a počínání placených členů dozorčích rad nemocnic nulové. Klub ODS nepodpoří dramatické zvyšování vyrovnávacích plateb, které již ohrožuje finanční zdraví kraje,“ prohlásil zastupitel Vladislav Vilímec (ODS).

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 23.09.2013 17:01, Reagovat

No pořád nechápu, že třetina nemocnic je v zisku, třetina šul nul a třetina krachuje a vyhrožuje - není problém spíš v managementu?

Tedy že tu krachující třetinu vedou blbečkové, kteří tam bylo dosazeni proto, že mají správnou stranickou knížku, ale o vedení čehokoliv vyjma krávy za ocas neví nic?

Pepík 23.09.2013 20:36, Reagovat

Blbečkové asi ne. Ale chytráci,kteří jsou si jistí , že to jejich nehospodaření zase někdo zaplatí. Není totiž politicky únosné pro vedení kraje jim šlápnout na kuří oko.

Kadel 23.09.2013 14:31, Reagovat

Audit a pořádná kontrola a hned by se zjistilo co jsou doktoři za zlodějskou lůzu !!!!

Vosí Hnízdo 21.09.2013 08:18, Reagovat

Věděl bych, jak na to. Kolik těch nemocnic je? Několik málo. A každý kraj má i několik svých velkých zbohatlíků o jejichž původu peněz by se dalo dlouze polemizovat. A i kdyby ty peníze byly čisté, stejně k nim dospěli díky vykořisťování člověka člověkem. A těmto pijavicím bych dal za povinnost podobné instituce financovat. Alespoň by ty peníze neprohýřili za zbytečnosti a šly by na dobrou věc. Nebylo by to spravedlivé??

Alfa 23.09.2013 11:56, Reagovat

Ne, nebylo...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.