Janovice vytáhly do boje proti ubytovnám, sepsaly ostrou petici proti vzniku ghett

Janovice vytáhly do boje proti ubytovnám, sepsaly ostrou petici proti vzniku ghett | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Zdeněk HumlZdeněk Huml

zámečník

Více

Kateřina HoletováKateřina Holetová

Účetní

Více

Miroslav JarošMiroslav Jaroš

Člen komise pro obnovu venkova PK

Více

Janovice vytáhly do boje proti ubytovnám, sepsaly ostrou petici proti vzniku ghett

Janovice nad Úhlavou, 12.06.2012, aktualizováno 13.06.2012 22:56 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Horší bezpečnostní situace ve městě, stále větší nervozita místních občanů a také obava z toho, aby se neopakovala situace ze Šluknovského výběžku. Takové důvody vedly starostu Janovic nad Úhlavou Michala Linharta (ODS) k sepsání petice proti zneužívání sociálních dávek a vzniku ghett v Janovicích nad Úhlavou.

„Situace už začíná být vážná. Chceme všemi dostupnými prostředky upozornit na zneužívání sociálních dávek v soukromých ubytovnách a z toho vyplývající problémy v obci,“ tvrdí starosta Michal Linhart.

Ubytovna u areálu bývalých kasáren, kde by mělo žít asi 100 lidí | Autor: Jan Dvořák

Podle údajů Policie ČR se nápad trestné činnosti v Janovicích výrazně zvyšuje. Z policejní zprávy, kterou na žádost vedení města zpracovalo obvodní oddělení Policie ČR v Nýrsku, vyplývá, že za prvních pět měsíců letošního roku registrují bezmála dvojnásobek trestních oznámení z Janovic nad Úhlavou, než kolik jich zaznamenali za celý rok 2010.

„Je to strašný, za poslední rok má člověk pocit, že žije úplně jinde, než žil dosud. Je tu spousta opilců, kteří se po náměstí špinaví potácejí za bílého dne. Ta jejich drzost vůči nám je neuvěřitelná,“ říká paní Eva.

„Stahují se sem feťáci a další podobný individua,“ doplňuje ji další obyvatelka Janovic

„Je to i o bezpečnosti. Já už nemůžu na své zahrádce, která je oplocená, nechat nic železného. Auto chodím před spaním dvakrát kontrolovat, jestli jsem ho zamkl a pro jistotu tram ani nenechávám rádio. A to mi stojí na dvoře,“ říká majitel rodinného domku nedaleko centra, který si nepřál být jmenován. „Petici jsem samozřejmě podepsal, ale jestli se něco stane, tomu moc nevěřím. Alespoň se to ale rozvíří,“ dodává.

Druhá ubytovna je přímo v centru města | Autor: Jan Dvořák

„Naše petice není zamířená proti žádné skupině osob. Jejím prostřednictvím chceme poukázat na to, že sociální zákon je jednak velmi štědrý a že vůbec umožňuje takto plýtvat státními prostředky,“ tvrdí starosta Janovic nad Úhlavou. „Navíc se tímto systémem ubytovávání sociálně slabých, který je výhodný snad jen pro majitele ubytoven, popírá samotná podstata integrace těchto lidí do společnosti. Vždyť my je vyčleňujeme do jedněch míst a vláda takto nastaveným systémem podporujeme vznik ghett,“ dodává.

Janovice nad Úhlavou se snaží s problémovými lidmi ze dvou ubytoven, kde je podle oficiálních údajů asi 150 lidí, vypořádat podle svých zákonných a finančních možností. Loni najala soukromou bezpečnostní agenturu, která alespoň hlídá dodržování městských vyhlášek a podle možností i pořádek ve městě. Letos také zakázaly hazard na území města a navíc zavedly poplatky z ubytovací kapacity. „Ty do městské pokladny přinesou ročně asi 100 tisíc korun, jenže náklady na bezpečnostní agenturu jsou zhruba čtyřnásobné,“ říká starosta. „Uvažovali jsme o zřízení městské policie, ale to je nad finanční možnosti města,“ dodává.

Podle starosty bylo tak jedinou možností sepsání petice, pod kterou se za týden objevilo už skoro 500 podpisů, nejen místních, ale také obyvatel okolních obcí a měst

„Podpisy budeme sbírat do 29. června, pak je i se zněním petice zašleme Vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu. Ten problém se totiž netýká jen nás, ale celé republiky. Bohužel musím říct, že díky zákonům už u nás, v Janovicích nad Úhlavou, vzniklo ghetto osob závislých na sociálních dávkách,“ zakončuje starosta Michal Linhart.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.