Dvojice neznámých pachatelů umístila na pomník Díky Ameriko! atrapu nálože, ochromili život v centru Plzně v den výročí tragédie

Dvojice neznámých pachatelů umístila na pomník Díky Ameriko! atrapu nálože, ochromili život v centru Plzně v den výročí tragédie | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jaroslav BaborovskýJaroslav Baborovský

Důchodce

Více

Filip SequensFilip Sequens

Středoškolský učitel

Více

František FrišFrantišek Friš

Starosta Postřekova

Více

Dvojice neznámých pachatelů umístila na pomník Díky Ameriko! atrapu nálože, ochromili život v centru Plzně v den výročí tragédie

Plzeň, 11.09.2013, aktualizováno 21:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Policejní pyrotechnici zasahovali ve středu vpodvečer u pomníku Díky Ameriko! v centru Plzně. Zatím neznámý pachatel připevnil lepenkou na pomník maketu nálože, kterou představovaly červené ruličky připomínající trhavinu a nechyběl ani ciferník. Život na celé Americké třídě a v jejím okolí na velmi rušné křižovatce U Práce i na Klatovské třídě se úplně zastavil. Policisté kvůli bombové hrozbě evakuovali nájemníky domů, vyklidili chodníky, ulice, nejezdila auta, tramvaje, trolejbusy. Až v 18.30 hodin pyrotechnik potvrdil, že jde o atrapu nálože. To vše se stalo právě 11. září u pomníku, jenž připomíná dvě věže WTC v New Yorku, které teroristé zničili unesenými letadly před 12 léty. Podobné zneuctění pomníku se stalo v den smutného výročí již v roce 2011.

Památník Díky Ameriko! připomíná dvě věže WTC v New Yorku, které zničili teroristé pomocí unesených letadel 11. září 2001 | Autor: Richard BenešPamátník Díky Ameriko! připomíná dvě věže WTC v New Yorku, které zničili teroristé pomocí unesených letadel 11. září 2001 | Autor: Richard Beneš

Policisty na podivný předmět, nápadně připomínající nálož, umístěný na jednom pilíři pomníku ve výšce asi tří metrů, upozornil náhodný chodec. Policisté následně vyklidili celé široké okolí pomníku a očekával se příjezd pyrotechnika. Mezitím městská policie prohlédla záběry bezpečnostních kamer snímající pomník. Mluvčí městské policie Jana Pužmanová uvedla, že záznam zachytil dva muže, kteří před 13. hodinou vylezli na pomník a připevnili tam zmíněný předmět.  

Policie bude nyní pátrat po dvojici pachatelů, kterým se jejich jednáním podařilo na dvě hodiny zcela ochromit provoz v celém centru města. V důsledku rozsáhlých uzavírek nejezdila v široké oblasti MHD, Plzeňské městské dopravní podniky nasadily do ulic náhradní autobusy.

Plzeňský pomník Díky Ameriko! je sice věnovaný americkým vojákům, kteří v květnu 1945 osvobodili Plzeň. Ale po teroristickém útoku z 11. září 2001 se stal pomník díky své podobě s newyorskými dvojčaty Světového obchodního centra symbolem této tragédie, při níž zahynuly téměř tři tisíce lidí.

Památník Díky Ameriko! se stal terčem politicky laděného útoku poprvé již 11. září 2011. Tehdy dvojice mladých pachatelů přilepila na pilíře modely letadel. Instalace pak připomínala situaci, kdy do dvou věží WTC narazila letadla teroristů. Mladíci, kteří se tehdy hrdě hlásili k ultralevici, u pomníku rozdávali kolemjdoucím letáky s textem:  „Kdo je skutečný terorista? Až 11. září sklidila Amerika svou bouři!“ Jedním z dvojice byl Jakub Sobek, který je v současné době blízkým plzeňským spolupracovníkem Víta Bárty (VV) v Plzni. Mladík proslul ve městě i dalšími happeningy, které ukončovala policie. Je také aktérem aféry s náměstkem primátora Petrem Rundem (ODS), kterého obvinil z krádeže fotoaparátu a dostal jej před soud. Ten ho už dvakrát zprostil obžaloby.    

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (5 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

G. 12.09.2013 10:28, Reagovat

copak na tak frekventovaném místě nejsou policejní karey?

Vosí Hnízdo 12.09.2013 11:13, Reagovat

Kamery je pouze byznys pro firmy, co je zřizují spolu s korumpovanými zastupiteli. Nedovedu si totiž představit, že by je někdo nepřetržitě na tolika místech sledoval. A poznat někoho z kamery v siluetě je nemožné a jako důkaz u soudu neprokazatelné. A aby se někdo k té klukovině přiznal, to by musel trkat. Svědci ho taky neviděli, když se o tom policajti dozvěděli až před večerem. Dle mého názoru stačila termovize, aby odhalila, že je tam nějaký obvod a nemusel se kolem toho dělat takový humbuk a ještě dovážet pyrotechnika z Prahy.

Olda H. 12.09.2013 11:03, Reagovat

Kdyby sis pořádně přečetl článek, tak by ses dozvěděl, že policie ze záznamů policejních kamer zjistila, že tam nějací dva pitomci kolem 13. hodiny vylezli na pomník a něco tam připevnili...Kamer je tam dost

K. 12.09.2013 08:18, Reagovat

Pachatelů čeho? :) Ale no tak - když už si vymyslíte nějaký neexistující trestný čin nalepení kusu papíru na kus mramoru, tak schválně zkuste najít paragraf TZ, dle kterého o trestný čin jde. A jelikož ho nenajdete, nepoužívejte tak silná slova.

Byť uznávám, že v zemi, kde za svůj názor byl Roman Smetana 100 dnů v kriminále, se dá i listina práv a svobod obejít a za názor někoho zavřít.

Vosí Hnízdo 12.09.2013 07:50, Reagovat

Prý tam musel jet pyrotechnik až z Prahy!! Tak to je tedy úroveň. Z toho usuzuji, že je asi 1 pyrotechnik na celou republiku. JInak o útocích 11. září ať si každý myslí své. Je mnoho vědeckých důkazů, které nasvědčují, že si to američtí mocipáni udělali sami aby měli záminku válčit. Co je nějakých 3000 obětí proti zisku, který jim plynul s následných válek po útocích. Americký imperialismus je schopen všeho.
Jinak je vidět, k čemu všemu ty zkorumpované kamerové systémy jsou, když neuhlídají, když někdo někam umisťuje bombu, byť atrapu. To samé s rychlostními kamerami. Stálo to miliony a teď to razaví, hlavně, že si firma co to instalovala mne ruce, jakou dostala od města lukrativní zakázku. Pyrotechnik až z Prahy, neodhalení neobvyklého dění na poměrně rušném místě.... vyvstává otázka, co by se stalo, kdyby to bylo skutečné a někdo to odpálil. Právem se domnívám, že místo toho, aby se městská policie starala o bezpečí občanů, tak někde vedle v ulici rozdávala botičky za špatné parkování, což je její hlavní pracovní činnost. Však z toho městu tečou nemalé peníze. Co naplat, že díky její nečinnosti a neostražitosti ve sféře opravdového bezpečí občanů se pak musí evakuovat půl města.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.