Sezónní práce opět mírně stlačily míru nezaměstnanosti v regionu, bez práce je 5,9 procenta obyvatel

Sezónní práce opět mírně stlačily míru nezaměstnanosti v regionu, bez práce je 5,9 procenta obyvatel | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan ŠeflJan Šefl

vedoucí provozního střediska Plzeňsko – ČEVAK a.s., zastupitel MZ Dobřany – předseda finančního výbo

Více

Marie KoderováMarie Koderová

starostka obce Dražeň

Více

Václav ŠampalíkVáclav Šampalík

Zastupitel PK, zastupitel OZ Žinkovy – předseda kontrolního výboru

Více

Sezónní práce opět mírně stlačily míru nezaměstnanosti v regionu, bez práce je 5,9 procenta obyvatel

Plzeňský kraj, 09.07.2013, aktualizováno 11:34 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pokles růstu nezaměstnanosti v Plzeňském kraji pokračoval mírně i v červnu a v porovnání s předchozím měsícem klesl počet lidí bez práce o dvě desetiny procentního bodu. Bez práce tedy bylo ve sledovaném období v regionu 5,9 procenta obyvatel. K 30. 6. 2013 bylo v Plzeňském kraji v evidenci celkem 23 580 uchazečů o zaměstnání, což je o 558 méně než v květnu. Z tohoto počtu může okamžitě do zaměstnání nastoupit 22 856 dosažitelných uchazečů o práci, informoval v úterý server Regionpodlupou.cz Tomáš Moravec z plzeňského úřadu práce v tradiční statistice.

Od letošního roku přešlo Ministerstvo práce a sociálních věcí na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nyní se uvádí podíl nezaměstnaných osob vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem.

„Během června 2013 evidujeme v Plzeňském kraji nově 1948 uchazečů o zaměstnání, což je o 340 méně než v květnu. Z evidence jsme vyřadili 2506 uchazečů, tedy o 368 méně než minulý měsíc. Do nového zaměstnání během června nastoupilo 1324 osob, což je o 272 méně než v květnu. Bez umístění jsme vyřadili 1182 uchazečů o práci,“ uvedl Tomáš Moravec. K poslednímu červnu bylo v evidenci kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR v Plzeňském kraji celkem 12 285 žen, což představuje 51,2 procenta všech nezaměstnaných. Zároveň bylo v evidenci 3118 osob se zdravotním postižením, tedy 13,2 procenta ze všech nezaměstnaných.

Prostřednictvím pracovního úřadu hledá v kraji práci 1177 absolventů škol a mladistvých, což je o 290 méně než minulý měsíc. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v červnu celkem 5640 uchazečů o zaměstnání, tedy 23,9 procenta všech nezaměstnaných.

„Nejnižší míru nezaměstnanosti vykazuje opět okres Plzeň jih, kde je bez práce 4,8 procenta obyvatel, oproti minulému měsíci se míra nezaměstnanosti nezměnila. Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti ve výši 8,1 procenta registrujeme tradičně v okrese Tachov, kde nezaměstnanost klesla o 0,2 procenta," řekl Moravec. V Domažlicích je míra nezaměstnanosti rovných šest procent s poklesem o tři desetiny procentního bodu. Pokles nezaměstnanosti o 0,3 procenta zaznamenal i okres Klatovy, kde je bez práce 5,9 procenta obyvatel. O tři desetiny klesla nezaměstnanost také v Plzni, kde je rovněž 5,9 procenta lidí bez práce.

Na severním Plzeňsku dosáhla nezaměstnanost hodnoty 5,5 procenta a klesla o 0,1 procenta. V Rokycanech klesla nezaměstnanost o 0,2 na 4,9 procenta. Už druhý měsíc v řadě je Domažlicko hned po Tachovsku druhým regionem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v kraji. Plzeňský kraj zůstává po Praze druhým regionem s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé republiky. Praha má míru nezaměstnanosti 4,7 procenta, zatímco Plzeňský kraj 5,9 procenta. O druhé místo se i nyní Plzeň dělí s Jihočeským krajem, který se letos už podruhé poprvé vyšplhal v žebříčku tak vysoko. Naopak nejvyšší nezaměstnanost v rámci republiky je v Ústeckém kraji, kde je bez práce 10,9 procenta obyvatel.

K poslednímu červnu nabízely pracoviště úřadu práce v Plzeňském kraji 2914 volných pracovních míst, což je o 16 méně než v minulém. Na jedno volné pracovní místo připadá 8,1 procenta uchazečů. Kontaktní pracoviště rovněž evidovala 107 volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, volných míst pro absolventy a mladistvé bylo v evidenci 267 a na jedno místo tak připadá 4,4 absolventů. Záměr hromadného propouštění nenahlásila žádná společnost.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (6 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 11.07.2013 07:23, Reagovat

Za toho znárodněného průmyslu a zemědělství fabriky i družstva fungovala. Byli jsme soběstační v zemědělství a ve většině průmyslové výroby. A jak to vypadá v tom soukromém sektoru nemusím ani komentovat, kam dospělo naše hospodářství po privatizaci. A co se hranic týče, každý suverénní stát si je hlídá aby na jeho území nevlezl kdejaký vagabund a z republiky nemohl utéci kdejaký zločinec do světa. Mne pár minut kontroly na hranici nikdy nevadily. Opouštěl jsem republiku a vracel se do ní vždy s čistými úmysly. Snad jen jednou na berlínském letišti Schönefeld mi pro pár peněz nad limit udělali důkladnou šťáru, ale pak mi i ty nadlimitní peníze nechali a pustili mne v pohodě dál. Zato jsem si mohl do letadla v pohodě vzít láhev s pitím a nemusel jsem si toto kupovat v předražené tranzitní zóně či na palubě letadla za nekřesťanský peníz.

Vosí Hnízdo 11.07.2013 04:09, Reagovat

Ano, za toho totáče měl každý práci, důstojnou pracovní dobu a důstojnou mzdu, ze které hravě pokryl náklady na bydlení, ošacení, komodity, stravu a ještě mu dost zbylo na úspory, zábavu, koníčky i na to cestování. Třeba pár vyvolených nemohlo odjet šmahem na Maledivy, ale pro každého nebyl problém vyrazit byť k tomu českému rybníku či navštívit tetičku na druhém konci republiky. Dnes i toto pro mnohé bohužel problém je. A takovým vykládejme něco o svobodném cestování. A ruku na srdce, u toho českého rybníka nebo řeky si člověk mnohdy lépe odpočinul a načerpal nových sil, než v nějakém přeumělkovaném komplexu tisíce kilometrů od domova, můj milý klone pode mnou.

xXx 11.07.2013 11:05, Reagovat

Ano... důstojná práce - třeba při výstavbě mostu inteligence. nebo v uranových dolech
Lidé odpočívali u rybníka, protože kdo nebyl prověřený komunista se nikam jinam nedostal.

Vosí Hnízdo 11.07.2013 13:14, Reagovat

Na uranových dolech jsem měl kamaráda. Plat měl na úrovni náměstka ministra či pilota dopravního letadla. Jezdil ve fiatu mirafiorri, který koupil v Mototechně (asi 170.000Kčs stál) a na dovolenou do zahraničí létal s rodinou každý rok a neměl s tím problémy. A ještě měl tolik peněz, že tehdy stačil postavit 2 baráky bez nějakých hypoték. A když se v Příbrami zabrala výplata, tekla proudem Balantinka a za holkama tam taxíkama jezdili až do Karlových Varů (prý tam byly lepší než v Praze). A znal jsem mnoho neprověřených komunistů, kteří se na Západ také podívali, pravda postup byl trochu složitější a záviselo to také na devizovém příslibu od banky. Tehdy stát s valutami pečlivě hospodařil a než aby je rozdal na projedení, pečlivě vážil zda ty valuty nevyužít na nějaké potřebnější věci, které jsme si sami nedovedli vyrobit (např. zdravotnictví). A de facto přetrvávala studená válka, což byl další faktor omezeného výjezdu na Západ. Ale kdo opravdu chtěl cestovat, myslím si, že měl tolik možností v zemích RVHP, že by je do smrti nevyčerpal. Můj názor na omezené cestování na Západ je takový, že to přes všechny ty faktory výše uvedené byla chyba. Pokud by lidi viděli, že všude je chlebíček o dvou kůrkách, moc rádi by se zpět domů vraceli a o to více si vážili socialistických vymožeností. A nikdy by nechtěli socialismus zlikvidovat, nikdy by nedošlo k Černému listopadu 1989. To mluvím z vlastní zkušenosti.

Vosí Hnízdo 09.07.2013 12:33, Reagovat

Jo, za totáče musel makat každej. Dneska se všichni jenom flákají a cestují po světě. Je na čase zavřít hranice a všechno znárodnit. Dovolené budou jenom u českého rybníka a všichni budou povině makat. Čest práci

Vosí Hnízdo 11.07.2013 07:34, Reagovat

Velice mne klone těší, že se ti líbí můj nick a že také jistě pozorně čteš mé příspěvky v diskusi. Chápu, že člověk tvého jednoduchého rozumu mdlého na nějaký vlastní nápad výstižného nicku nepřijde.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.