Dobrá zpráva, nezaměstnanost v regionu opět mírně klesla, bez práce je 6,1 procenta obyvatel

Dobrá zpráva, nezaměstnanost v regionu opět mírně klesla, bez práce je 6,1 procenta obyvatel | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Josef MišteraJosef Mištera

Ředitel ústavu umění a designu ZČU v Plzni

Více

Martin LangMartin Lang

Geolog

Více

Petr ViletaPetr Vileta

vedoucí finančního odboru

Více

Dobrá zpráva, nezaměstnanost v regionu opět mírně klesla, bez práce je 6,1 procenta obyvatel

Plzeňský kraj, 10.06.2013, aktualizováno 13:01 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Pokles růstu nezaměstnanosti v Plzeňském kraji pokračoval mírně i v květnu a v porovnání s předchozím měsícem klesl počet lidí bez práce o jednu desetinu procentního bodu. Bez práce tedy bylo ve sledovaném období v regionu 6,1 procenta obyvatel. K 31. 5. 2013 bylo v Plzeňském kraji v evidenci celkem 24 138 uchazečů o zaměstnání, což je o 586 méně než v dubnu. Z tohoto počtu může okamžitě do zaměstnání nastoupit 23 628 dosažitelných uchazečů o práci, informoval v pondělí server Regionpodlupou.cz Tomáš Moravec z plzeňského úřadu práce v tradiční statistice.

Od letošního roku přešlo Ministerstvo práce a sociálních věcí na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nyní se uvádí podíl nezaměstnaných osob vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem.

„Během května 2013 evidujeme v Plzeňském kraji nově 2288 uchazečů o zaměstnání, což je o 91 méně než v dubnu. Z evidence jsme vyřadili 2874 uchazečů, tedy o 773 méně než minulý měsíc. Do nového zaměstnání během května nastoupilo 1596 osob, což je o 592 méně než v dubnu. Bez umístění jsme vyřadili 1278 uchazečů o práci,“ uvedl Tomáš Moravec. K poslednímu květnu bylo v evidenci kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR v Plzeňském kraji celkem 12 363 žen, což představuje 51,2 procenta všech nezaměstnaných. Zároveň bylo v evidenci 3119 osob se zdravotním postižením, tedy 12,9 procenta ze všech nezaměstnaných.

Prostřednictvím pracovního úřadu hledá v kraji práci 1467 absolventů škol a mladistvých, což je o 46 méně než minulý měsíc. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v květnu celkem 5889 uchazečů o zaměstnání, tedy 24,4 procenta všech nezaměstnaných.

„Nejnižší míru nezaměstnanosti vykazuje opět okres Plzeň jih, kde je bez práce 4,8 procenta obyvatel, oproti minulému měsíci klesla nezaměstnanost o 0,1 procenta. Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti ve výši 8,3 procenta registrujeme tradičně v okrese Tachov, kde nezaměstnanost klesla o 0,2 procenta," řekl Moravec. V Domažlicích je míra nezaměstnanosti 6,3 s poklesem o dvě desetiny procentního bodu. Pokles nezaměstnanosti o 0,4 procenta zaznamenal i okres Klatovy, kde je bez práce 6,2 procenta obyvatel. O jednu desetinu stoupla naopak nezaměstnanost v Plzni, kde je 6,2 lidí bez práce.

Na severním Plzeňsku dosáhla nezaměstnanost hodnoty 5,6 procenta a klesla o 0,2 procenta. V Rokycanech klesla nezaměstnanost o 0,1 na 5,1 procenta. Poprvé se nyní stalo Domažlicko hned po Tachovsku druhým regionem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v regionu. Plzeňský kraj zůstává po Praze druhým regionem s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé republiky. Praha má míru nezaměstnanosti 4,6 procenta, zatímco Plzeňský kraj 6,1. O druhé místo se tentokrát Plzeň dělí s Jihočeským krajem, který se letos poprvé vyšplhal tak vysoko.

K poslednímu květnu nabízely pracoviště úřadu práce v Plzeňském kraji 2930 volných pracovních míst, což je o 228 více než v minulém. Na jedno volné pracovní místo připadá 8,2 procenta uchazečů. Kontaktní pracoviště rovněž evidovala 125 volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, volných míst pro absolventy a mladistvé bylo v evidenci 169. Záměr hromadného propouštění nahlásila Lesní společnost Železná Ruda a.s., která propouští 15 svých zaměstnanců. 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.