Opozice na kraji nesouhlasí se závěrečným účtem a kritizuje utrácení peněz z rezervních fondů

Opozice na kraji nesouhlasí se závěrečným účtem a kritizuje utrácení peněz z rezervních fondů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří MaštálkaJiří Maštálka

poslanec Evropského parlamentu

Více

Milan VřešťálMilan Vřešťál

Pedagog v lesní mateřské škole

Více

Jakub KoskubaJakub Koskuba

student FTVS UK, trenér TJ Lokomotiva, pořadatel celostátních tenisových turnajů

Více

Opozice na kraji nesouhlasí se závěrečným účtem a kritizuje utrácení peněz z rezervních fondů

Plzeňský kraj, 05.06.2013, aktualizováno 06.06.2013 11:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

I přes značný nesouhlas opozice schválili zastupitelé Plzeňského kraje závěrečný účet hospodaření za loňský rok, který skončil schodkem ve výši 438 milionů, krytým z vlastních zdrojů. Rozpočet kraje byl již původně schválen jako schodkový s tím, že krytí schodku bude zajištěno s použitím vlastních zdrojů. Během roku 2012 však bylo provedeno celkem 412 rozpočtových opatření, kterými byl objem příjmů navýšen o téměř 200 milionů korun a to vadí opozici. Její zástupci kritizují vedení kraje za to, že utrácí peníze z rezervních fondů.

Ještě předtím, než byl závěrečný účet schválen, vyslechlo si vedení kraje kritiku za své hospodaření. Tradičně byl jedním z největších kritiků poslanec a také bývalý ekonomický náměstek hejtmana Vladislav Vilímec (ODS). Podle jeho slov je výsledek závěrečného účtu kraje pouze potvrzením špatné rozpočtové disciplíny, kterou předvádí v posledních létech ve vedení kraje ČSSD a KSČM. Vilímec kritizoval i sjednání revolvingového úvěru ve výši 500 milionů korun a kontokorentního účtu za další půl miliardu korun. „Pokud se zatím dařilo ztráty v hospodaření kraje financovat z minulých úspor, od letošního roku je to jinak. Skutečným důvodem sjednání kontokorentního úvěru a čerpání revolvingového úvěru nejsou v prvé řadě evropské projekty, ale mizející peněžní hotovost k financování běžného fungování kraje,“ uvedl Vilímec.

Podle slov Vilímce možné do budoucnosti tolerovat, aby se schvaloval pouze neúplný a nepravdivý rozpočet a pak se prováděly stovky rozpočtových opatření. „Chápu rozpočtová opatření, která se týkají účelových dotací, ale ostatní věci jsou v režii devítičlenné rady a zastupitelstvo je mimo hru. My jsme se snažili reagovat posílením pravomocí finančního výboru. Když si koalice uvědomila, že by to bylo nepříjemné, tak na druhém zasedání pravomoc výboru úplně vyprázdnila. Já jsem si dal práci s načtením důvodů a vlivů, které vedly ke zvýšení salda. Hlavním problémem zvyšujícího se schodku je záležitost individuálních projektů financovaných z EU. Schodek, který bychom mohli za nějakých okolností tolerovat je na maximální hranici 240 milionů. Všechno nad, jsou to vyloženě rozhodování devítičlenné rady o zapojování nějakých peněz z rezervního fondu. Za jediný rok poklesly peněžní prostředku v rezervním fondu o 46 procent. Schválený rozpočet pro letošní rok počítá s profinancováním plánovaného schodku ve výši 195 milionů korun. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo výlučným rozhodnutím krajské rady z rezervního fondu zapojeno dalších 23,6 milionu korun na krytí vyšších výdajů rozpočtu,“ pokračuje Vilímec.

„Kladu si otázku, co zbyde z rezervního fondu ke konci letošního roku. Proto je zde také úvaha o využití peněz z cizích prostředků, využívat kontokorentního úvěru a revolvingového úvěru. To nejsou peníze na konkrétní projekty. Tento závěrečný účet ilustruje, že takovéto chlubení sociálních demokratů před volbami, jak Plzeňský kraj dobře hospodaří, je postaveno na lživých informacích,“ dodal Vladislav Vilímec.

Stranou nezůstala ani opozice z TOP 09 a Starostové. „Plzeňský kraj se stále prezentuje jako jediný kraj bez dluhů. Skutečnost není tak růžová. V minulém volebním období kraj používal na dofinancování svého provozu prostředky ušetřené v období let 2000 – 2008. Tyto prostředky již nejsou k dispozici, proto si kraj nyní půjčuje na krátkodobé úvěry jednu miliardu. Jen část těchto prostředků však bude použita na předfinancování evropských projektů, které navíc neřeší zásadní problémy kraje,“ řekl Pavel Čížek, předseda zastupitelského klubu TOP 09 a Starostové.

Nejvíc peněz podle Čížka spolkne částečný obchvat Plzně, který měl správně řešit stát, neboť se jedná o obchvat města, jenž měl být silnicí I. třídy a nikoliv tedy krajskou komunikací. „Kraji přerůstá přes hlavu problém s krajskými silnicemi, z nichž 90 procent je v havarijním stavu a na opravu nejsou peníze. Polovina těchto peněz na silnice již byla spotřebována na zimní údržbu,“ konstatoval Čížek.

„Nedočetla jsem se v závěrečném účtu, proč má kraj tak velký schodek a co na to mělo největší vliv,“ dodala ještě Věra Rubáková (ODS), členka finančního výboru kraje.

Ekonomický náměstek hejtmana Václav Šlajs (ČSSD) znovu zdůraznil, že Plzeňský kraj je jediným nezadluženým krajem v ČR a netajil se ani tím, že kraj využívá dříve naspořených prostředků. Na účtech fondů zůstává podle jeho slov 446 milionů korun a na běžných účtech kraje je 225 milionů korun. Disponibilní zůstatek běžných účtů je 30 milionů korun. Šlajs uvedl, že kraj by se mohl dostat do přechodných finančních potíží kvůli problematickému výběru daní a také kvůli výdajům na předfinancování projektů podpořených EU. Vytvořením rezervy chce mít kraj jistotu, že by mohl vykrýt případný nedostatek financí, který by mohl vzniknout v letních měsících.   

Zadlužení kraje v žádném případě nevidí tragicky hejtman Milan Chovanec (ČSSD). „Revolvingový úvěr jsme měli roky a nikdy se z něj nečerpalo. Pokud by se z něho nějaké peníze čerpaly, jednalo by se o krátkodobou záležitost a úvěr by se splácel obratem, až by kraji přišly z EU dotace za realizované projekty,“ informoval hejtman Chovanec. 

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.