Vláda přiklepla pro ROP Jihozápad navrch 500 milionů korun z rizikových programů

Vláda přiklepla pro ROP Jihozápad navrch 500 milionů korun z rizikových programů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Ivo GrünerIvo Grüner

Náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, fondy EU a informatiku, zastupitel, místostarosta

Více

Jan BuriánekJan Buriánek

Místostarosta města Horažďovice, zastupitel PK

Více

Miroslav ŠtěrbaMiroslav Štěrba

Starosta MO Plzeň 8 - Černice

Více

Vláda přiklepla pro ROP Jihozápad navrch 500 milionů korun z rizikových programů

Plzeňský kraj, 28.05.2013, aktualizováno 11:40 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Regionální operační program (ROP) NUTS II Jihozápad pravděpodobně získá k současným 17 miliardám Kč, které má rozdělit v Plzeňském a Jihočeském kraji, dalších 500 milionů korun z jiných operačních programů. Rozhodla o tom v minulých dnech vláda, když schválila přesun celkem 7,3 miliardy korun z rizikových operačních programů, jež mají problém s čerpáním finančních prostředků, do nerizikových programů. Jedním z těchto nerizikových programů je také ROP Jihozápad, ze kterého čerpá dotace Plzeňský a Jihočeský kraj, řekla ředitelka Úřadu Regionální rady NUTS II Jihozápad Michaela Šímová.

„V případě, že přesun finančních prostředků schválí Monitorovací výbor a Výbor Regionální rady ROP NUTS II Jihozápad a dále také Evropská komise, bude z nich na jihu a západě Čech financováno například pořízení a modernizace vybavení škol a školských zařízení vedoucí k vyšší efektivitě výuky. Dále pak nákup či modernizace vybavení zařízení sociálních služeb. Zvažujeme i další finance na rozvoj dopravní infrastruktury. Toto ale ještě budeme projednávat s Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR),“ informovala Michaela Šímová.

Představitelé ROP Jihozápad podle slov Šímové bojovali i za to, aby část dodatečné alokace podpořila projekty zaměřené na modernizaci místních komunikací, avšak tento záměr nebyl ze strany MMR akceptován. „V současné době čekáme na stanovisko ministerstva, na základě kterého budeme moci naplánovat další výzvy k předkládání žádostí o dotace z ROP Jihozápad,“  dodala Šímová.

„Finance budou přesunuty například z Operačního programu ROP Severozápad, který tak přijde o 3,1 miliardy korun. Nastalá situace nás ve vztahu k ROP Severozápad, jakožto shodnému operačního programu, velice mrzí. Bylo by více než potřebné, aby vláda našla společně s ROP Severozápad vhodné řešení pro dočerpání zbylých finančních prostředků. Problémy s rizikovostí již potkaly i jiné operační programy, nejen právě zmíněný ROP Severozápad. Naštěstí můžeme konstatovat, že v daných operačních programech nebylo přistoupeno k takovému krajnímu řešení, tedy přealokaci financí do jiných operačních programů. Finanční prostředky z ROP Severozápad budou rozděleny mezi nerizikové Regionální operační programy. Do regionu Jihozápad tak půjde zhruba půl miliardy korun,“ uvedl Ivo Grüner (ČSSD), předseda Regionální rady Regionu soudržnosti NUTS II Jihozápad.

Celkem 3,1 miliardy korun jsou prostředky určené k alokaci pro letošní rok. „Podle vlády je rizikové operační programy nebudou moci letos, respektive do konce programového období efektivně vyčerpat. Finance se přesouvají do regionů, které je vyčerpat mohou, a to zejména kvůli své bezproblémovosti a dostatečné poptávce ze strany žadatelů. K těmto patří i jižní a západní Čechy se svým Regionálním operačním programem,“ doplnil Grüner.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.