Cena 1. června se letos nebude udělovat, sejdou se její žijící laureáti

Cena 1. června se letos nebude udělovat, sejdou se její žijící laureáti | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Pavel KarpíšekPavel Karpíšek

Zastupitel PK, Člen výkonné rady ODS

Více

Petr OsvaldPetr Osvald

Zastupitel města Plzně

Více

Alena RatajováAlena Ratajová

vedoucí sociálního odboru MÚ Stříbro, zastupitelka OZ Heřmanova Huť – předsedkyně finančního výboru,

Více

Cena 1. června se letos nebude udělovat, sejdou se její žijící laureáti

Plzeň, 24.05.2013, aktualizováno 14:46 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Poprvé od roku 1993 se v Plzni nebude udělovat nejvýznamnější ocenění, kterým je Cena 1. června. U příležitosti 60. výročí událostí z 1. června roku 1953, kdy se Plzeňané jako jediní v republice vzepřeli měnové reformě, letos město chystá setkání všech laureátů zmíněné ceny. Ta se uděluje za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích. Pro server Regionpodlupou.cz to uvedl primátor Plzně Martin Baxa (ODS).

Cenu 1. června získala loni socioložka Jiřina Šiklová | Autor: Magistrát města Plzně - Martin PecuchCenu 1. června získala loni socioložka Jiřina Šiklová | Autor: Magistrát města Plzně - Martin Pecuch

„Už nyní máme potvrzenou více jak polovinu laureátů naší ceny, uskuteční se velké pietní setkání na náměstí T.G.Masyryka. Letos ty oslavy pojmeme poněkud jinak. Nebude se udělovat cena jako obvykle, ale budou se udělovat pamětní listy pozůstalým události a zároveň se setkají všichni žijící laureáti ceny,“ popsal událost primátor Baxa (ODS).   

Katedra historie Fakulty pedagogické na ZČU se k této významné plzeňské události přihlásila uspořádáním odborné historické konference na téma Naše měna je pevná. Ta proběhne ve dnech 31. května a 1. června v prostorách plzeňské radnice. Se svými příspěvky na ní vystoupí například docent Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, Petr Bednařík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy nebo sociolog, předseda exilové Československé sociálně demokratické strany a plzeňský rodák Karel Hrubý.

Dne 1. června se připomíná veřejné vystoupení Plzeňanů proti totalitnímu režimu v roce 1953, říká se mu také "Den prvního zvonění." Tehdy se postavili Plzeňané otevřeně proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Toto vůbec první povstání proti komunistickému režimu v Evropě však tehdejší režim potlačil a utajil. V souvislosti s nepokoji bylo v Plzni odsouzeno 331 osob, někteří až na 14 let vězení. Celkem 50 rodin bylo vystěhováno z města do zapadlých pohraničních obcí, celá řada lidí přišla o práci a mnozí byli léta diskriminováni.

Cenu 1. června již v Plzni získalo za významný přínos k prosazování demokracie, svobody a spravedlnosti a za obhajobu lidských práv a svobod v médiích celkem 20 osobností. Získal ji i bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Jiří Gruntorád, jejím držitelem je například Pavel Tigrid, který ji získal jako vůbec první, dále Jaromír Štětina, Jefim Fištejn, Ivan Medek, Jan Šibík, Jiří Stránský nebo Jacques Rupnik a Dana Němcová. Loni cenu převzala socioložka Jiřina Šiklová a in memoriam ji získal také básník, publicista a politický vězeň Ivan Magor Jirous. 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (1 příspěvek)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 27.05.2013 12:23, Reagovat

Co se týče měnové reformy, byla nutná. Co se týkalo dělnické třídy, rozhodně to na lidi z takových řad nemělo žádný extrémní dopad, snad jen vystání dlouhých front při směně peněz. Kdo měl své peníze legálně a poctivě vydělané, z ničeho obavy mít nemusel. Horší to bylo s kaťasy a šmelináři, kteří zneuživali poválečného nedostatku a na tom trhli obrovské peníze na úkor ostatních občanů. A právě kvůli takovým se měna dělala. Jestli se některým štváčům a provokatérům podařilo zmanipulovat nějaké lidi ze Škodovky, aby se bili za jejich mrzské zájmy, byla to chyba těch, co se nechali k takovým činům zmanipulovat (stejně jako Sametový puč v 89 roce). No a pokud při tom něco rozbili, někoho třeba ohrožovali na zdraví a životě, úmyslně ohrožovali chod národního hodpodářství, které bylo trnem v oku tehdejším nepřátelům socialismu (byla studená válka), tak se nesměli divit, že je pak někdo tahal po soudech a někteří co byli shledáni vynnými dostali i tresty. Pro dělníka, rolníka i běžnou pracující inteligenci měna neměla žádný jiný dopad, než že si znepříjemnili život čekáním na směnu jejich peněz a s tím spojenými formalitami. Možná bychom měli žít více přítomností, než se pořád hrabat v minulosti s vehemencí co nejvíce pošpinit bývalé socialistické zřízení. Bylo to totiž nejlepší zřízení pro většinu obyvatel v celých dějinách země. A tím pádem i nejdemokratičtěšjší, protože demokracie je o přání většiny. Ale já vím, proč se pořád vytahují takovíto kostlivci ze skříní. Aby se odvrátila pozornost od totálního rozkradení a zplundrování naší země. Jelikož byl za socialismu majetek společný, byli jsme vlastně každý milionář, podílník. A náš společný majetek uloupilo pár lotrů a dneska nám budou něco vyprávět o práci. A proti takovému s prominutím svinstvu (snad mi cenzor nesmaže, ale jiné srovnání pro to nemám) by měl být celonárodní pograom. Jenže holt teď už nemá kdo lidi štvát. Kapitalisté uchvátili témeř vše a lid nemá nic. Exekutorské gangy dělají ze slušných lidí bezdomovce pro pár stokorun za pokutu v tramvaji a tady se pořád vytahují nějaká 50. léta. Teď se podívejme co je sebevražd z ekonomických důvodů, jak lidi jsou na dně, že už se ani smát neumějí. To co se děje dneska je dekadence a proti tomu je třeba už konečně něco dělat. Jinak opravdu čeká většinu národa smrt z bídy a bezmoci. Rosa Luxembourg kdysi prohlásila: "Buď socialismus nebo zkáza lidstva" A na její slova dochází.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.