Peticí chtějí v Horažďovicích změnit budoucí podobu náměstí

Peticí chtějí v Horažďovicích změnit budoucí podobu náměstí | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Bohuslav BorovanskýBohuslav Borovanský

Zástupce ředitele KÚ Plzeňského kraje, vrcholný manažer

Více

Josef NěmecJosef Němec

Fotograf

Více

Ivana ŠiftováIvana Šiftová

Manažerka

Více

Peticí chtějí v Horažďovicích změnit budoucí podobu náměstí

Horažďovice, 26.04.2013, aktualizováno 29.04.2013 11:26 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Zelené nebo dlážděné náměstí? Tak zní zjednodušená otázka, jaké by mělo být samotné srdce Horažďovic. Zastupitelé a většina obyvatel města má jasno, chtějí zeleň, jak je tomu teď. Autoři petice ale chtějí, aby se náměstí změnilo, podle návrhu z roku 2010 autorů Martina Kožnara a Jiřího Bízy, kteří vidí náměstí, jako jednolitou vydlážděnou plochu s jednotlivými stromy.

Současná podoba náměstí v Horažďovicích. | Autor: Jan DvořákSoučasná podoba náměstí v Horažďovicích. | Autor: Jan Dvořák

Pro návrh pánu Martina Kožnara a Jiřího Bízy je pravděpodobně to, že se jedná o dílo, které v roce 2006 vyhrálo architektonickou cenu Petra Parléře. Navíc, pod peticí je podepsán i architekt a herec David Vávra. Jenže vedení města takové náměstí nechce. Rozhodlo se pro rekonstrukci stávajícího náměstí, jehož součástí je i malý park.

„Naše petice proto vznikla jako reakce na dezinformační a jednostrannou kampaň ze strany současných zástupců města Horažďovice, podpořenou podle nás neobjektivním průzkumem veřejného mínění. Jejich kampaň byla a je vedena s cílem prosadit vlastní neodborný návrh náměstí bez předchozího projednání s obyvatelstvem města," řekl DENÍKu člen petičního výboru Jindřich Šlechta.

Jenže město se brání, jedná prý podle většinového názoru svých obyvatel. „My jsme si nechali zpracovat průzkum veřejného mínění, který vedla profesionální společnost. Ta předkládala obyvatelům k posouzení dva návrhy řešení. Výsledkem bylo to, že více než 80 procent oslovených obyvatel města chce zachovat stávající podobu náměstí,“ říká starosta Horažďovic Karel Zrůbek (ČSSD).

Jenže průzkum veřejného mínění se dělal až po té, co zastupitelé rozhodli. „Průzkum se dělal na doporučení některých zastupitelů. Sice až po našem rozhodnutí, ale veřejnost nám tím jen potvrdila to, že jsme rozhodli správně,“ dodává Karel Zrůbek.

„Nejsem odborník, ale myslím si, že ten návrh pánů Kožnara a Bízy je architektonicky čistý, má všechny atributy, které má mít, ale zaprvé nemá podporu veřejnosti a zadruhé, když má dojít k zásadní změně centrálního, veřejného, městského prostoru má to být změna, která přinese něco výjimečného, něco velmi zajímavého,“ dodává starosta.

Vedení města, podle slov Karla Zrůbka, petici vnímá, ale je bezvýznamná. „Myslím si, že je to druh lobbingu, kterému je nevhodně použita forma petice,“ říká Karel Zrůbek.

Ještě letos na jaře začne první fáze rekonstrukce archeologickým průzkumem. Samotná rekonstrukce začne příští rok.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.