Medvěda jsme neporcovali, říká o přerozdělení peněz z přebytku hospodaření náměstek primátora

Medvěda jsme neporcovali, říká o přerozdělení peněz z přebytku hospodaření náměstek primátora | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

František PodlipskýFrantišek Podlipský

Zastupitel PK

Více

Jaroslav KubalíkJaroslav Kubalík

energetik, specialista v systémech jakosti

Více

Miroslav ŠtěrbaMiroslav Štěrba

Starosta MO Plzeň 8 - Černice

Více

Medvěda jsme neporcovali, říká o přerozdělení peněz z přebytku hospodaření náměstek primátora

Plzeň, 26.04.2013, aktualizováno 28.04.2013 16:07 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

S přebytkem ve výši 308 milionů korun skončilo v roce 2012 hospodaření města Plzeň a za tento zisk se zasloužilo především zlepšení příjmů a úspory výdajů. Jde o nejvyšší zisk města za poslední roky z téměř pětimiliardového rozpočtu. Zastupitelé se na čtvrtečním jednání zastupitelstva dozvěděli, jak magistrát s úsporou naložil a na co peníze použil. Zatímco opozice označila rozdělení těchto peněz za „porcování medvěda“ podle vedení magistrátu se finance použily na pokrytí potřeb města.

„Přebytek v hospodaření města v roce 2012 byl sice 308 milionů korun, ta čísla ale nedokazují, že by nám zbylo tolik peněz, protože Vodárna na konci roku optimalizovala své hospodaření a předplatila si čtvrtinu nájemného pro rok 2013, tedy zhruba 110 milionů korun. O to méně nám zase zaplatí v roce 2013,“ řekl pro server Regionpodlupou.cz ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD).

Další věcí, která podle náměstka Zrzaveckého navýšila městu loňský přebytek, jsou účetní operace, neboli vratky DPH, kdy si město odečítá DPH. „To je zajímavé u velkých investičních akcí, začalo se stavět divadlo, staví se velké projekty, ty vratky jsou tam za 150 milionů korun a my je používáme pro zvyšování fondu dotovaných projektů. Tam šlo z přebytku celkem 86 milionů korun, děláme si úspory pro budoucí léta, abychom měli možnost čerpat dotace z EU. Musíme mít peníze na kofinancování našich projektů,“ uvedl Zrzavecký.

Mezi příspěvkové organizace města a základní školy se rozdělilo zhruba deset milionů korun na provoz a investice, dalších zhruba deset milionů korun se rozdělilo mezi odbory a některé projekty. „Milion korun šel na sport, 500 tisíc na technické vzdělávání na základních školách a dalších 500 tisíc korun na problematiku související s gamblerství m a alkoholismem. Zhruba 36 milionů korun jsme uložili do rezervního fondu, který budeme používat v případě nečekaných událostí,“ vysvětlil Zrzavecký.  

„Uspokojili jsme celou řadu projektů, což nebylo v moci politiků ovlivnit toto rozdělení peněz. Politici netušili, že se přerozdělují nějaké volné zdroje. Konzultace proběhla ve finále jen s panem primátorem, žádné změny jsme v tom nedělali. Jednalo se o to, uspokojit požadavky příspěvkových organizací a jednotlivých odborů, kam bylo potřeba,“ řekl ekonomický náměstek.

Rozdělení financí z přebytku hospodaření se ovšem na zastupitelstvu nesetkalo s kladným ohlasem ze strany opozice. Především zastupitelé z TOP 09 kritizovali, že neprošlo finančním výborem, který by stanovil priority, jak s penězi naložit. Zastupitel Tomáš Jílek rozdělení peněz označil na „porcování medvěda,“ které by se nemělo tříštit na menší částky a zbytné projekty, které ve finále nic neřeší. „Pořád se mluví, že chybí peníze na projekt EHMK, měly se tedy použít na nějaký kompaktní prioritní projekt pro EHMK,“ řekl Tomáš Jílek. Náměstek Zrzavecký na to reagoval slovy, že pokud by město dávalo peníze jen na projekty EHMK, tak by zkrachovalo.  

Zastupitelům z TOP 09 pak nejvíce vadil fakt, že 4,5 milionu korun z přebytku získala zoo na opravu bazénu pro tučňáky. Vedle již zmíněných akcí získal milion korun také festival Finále, dalších 1,2 milionu korun bylo určeno pro regionální dobrovolnické centrum Totem, milion šel do neziskového sportu a další finance jsou určeny na placení přesčasů městské policie.   

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.