Vláda podpořila zákon o Šumavě, teď jde k poslancům

Vláda podpořila zákon o Šumavě, teď jde k poslancům | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr BailerPetr Bailer

Archeolog,asistent ZČU

Více

Jakub NěmecJakub Němec

Humanitární pracovník

Více

Ivana KrýslováIvana Krýslová

školní inspektorka

Více

Aktualizováno: Vláda podpořila zákon o Šumavě, teď jde k poslancům

Šumava, 23.04.2013, aktualizováno 24.04.2013 17:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Vláda podpořila návrh zákona o Národním parku Šumava, který vytvořilo ministerstvo životního prostředí. Ten počítá například s tím, že se bude moci kácet v prvních zónách Národního parku a upravuje zonaci. Poslanecká sněmovna tak bude, pravděpodobně v červnu, projednávat zákon vládní a zákon, který připravil Plzeňský kraj.

O nových pravidlech, podle kterých by se měla řídit Šumava, bude jednat vláda. | Autor: Jan DvořákO nových pravidlech, podle kterých by se měla řídit Šumava, bude jednat vláda. | Autor: Jan Dvořák

Oba zákony se, podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy v mnohém shodují, ale v některých detailech vidí zákon ministerstvo a Plzeňský kraj odlišně. Tomáš Chalupa navrhuje, aby na celém území NP Šumava bylo 26 procent nejpřísněji chráněných zón. Plzeňský návrh zákona, jenž podporují i Jihočeši, naopak počítá s progresivní zonací. „Pokud se ukáže, že ty přírodní skvosty jsou hodné ochrany, tak nechť je těch prvních zón klidně více než padesát procent,“ konstatuje hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

„Já to neberu jako soutěž. Na konci musí vzniknout dobrý zákon pro Šumavu. A jestli bude z pera vládních politiků nebo bude přijat náš návrh, je mi téměř jedno. Důležitý je výsledek. Už ten náš návrh byl určitým kompromisem a diskuzí mezi námi a Jihočeským krajem. A já musím říct, že tak, jak nám jde o názor šumavských obcí a o názor Národního parku, tak nám vůbec nejde o názor developerů. Obec je ten fenomén, který by si na svém území měl řešit svůj rozvoj,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.

Nutnost zákona pro Šumavu vidí i poslanec Jaroslav Lobkowicz (TOP 09). „Je potřeba změnit současné rozdělení území Národního parku, kde je 135 prvních zón, kde se nesmí zasahovat. Je potřeba ta území scelit. A je jedno jestli to upraví zákon z Plzeňského kraje nebo zákon, který vytvořili na ministerstvu.“

Poslanci a představitelé Plzeňského kraje ale se svým návrhem neustále pracují. „Plzeňský kraj si je vědom, že jeho návrh není zcela dokonalý a neměnný,“ vyjádřil se na serveru Regionpodlupou.cz na začátku března radní Plzeňského kraje pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM).

Před dvěma týdny tedy přednesl pozměňovací návrh zákona o Národním parku Šumava v Poslanecké sněmovně Jiří Papež (ODS).

„Tímto pozměňovacím návrhem se více přibližujeme zákonu, který navrhlo ministerstvo životního prostředí. To nesouhlasilo se vznikem obecně prospěšné společnosti, která by měla na starosti hospodaření v lesích Národního parku a v mém pozměňovacím návrhu už není. Také ta zonace rozděluje park pouze na tři zóny, respektive je tam specifikována ještě zóna 2A a 2B,“ vysvětluje Jiří Papež.

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.