Ministři zdravotnictví z ČR a SRN podepsali v Plzni důležitou smlouvu o spolupráci záchranářů

Ministři zdravotnictví z ČR a SRN podepsali v Plzni důležitou smlouvu o spolupráci záchranářů | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,88%
Spokojený45,45%
Zklamaný19,39%
Zdrcený12,12%
Šokovaný15,15%

Celkový počet hlasů: 165

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Miloslav ZemanMiloslav Zeman

lídr ANO 2011

Více

Martin SkálaMartin Skála

Více

Vlastimil MakovecVlastimil Makovec

Obchodní ředitel

Více

Ministři zdravotnictví z ČR a SRN podepsali v Plzni důležitou smlouvu o spolupráci záchranářů

Plzeňský kraj, 03.04.2013, aktualizováno 04.04.2013 16:21 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Veliká sláva se odehrála ve čtvrtek v sídle Plzeňského kraje, kde český ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podepsal spolu se svým německým protějškem Danielem Bahrem rámcovou smlouvu o spolupráci záchranářů na obou stranách hranice. Ta umožní české i německé záchranné službě spolupráci při výjezdech za pacienty na druhé straně hranice. Spolupráce se týká Plzeňského, Jihočeského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. Na německé straně pak svobodných států Sasko a Bavorsko.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) podepsal spolu se svým německým protějškem Danielem Bahrem rámcovou smlouvu o spolupráci záchranářů na obou stranách hranice | Autor: Richard Beneš

Dohoda umožní zásah německých záchranářů na českém území a naopak. Půjde jen o to, kteří záchranáři budou v danou chvíli blíž a budou mít možnost vyjet do akce. Díky tomu mají obyvatelé ve vzdálenějších horských oblastech, kde je horší dojezdová rychlost domácích záchranářů šanci na včasnější zásah. Využívat se bude tato služba velmi často i u ohrožených turistů nebo sportovců. Smlouva musí nyní projít v obou státech vnitrostátním schvalovacím procesem. V ČR ji musí schválit obě komory Parlamentu a musí ji podepsat i prezident.

„Jsem rád, že se nám podařilo zfinalizovat podmínky smlouvy, po které již delší dobu volali zástupci příhraničních krajů. V tuto chvíli mají připravený prostor pro dojednání konkrétních podmínek vedoucích k zajištění co nejlepší péče pro občany, kteří se nacházejí v ohrožení života mnohdy v obtížně dostupných místech pohraničního území,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Dodal, že o podobné dohodě se nyní začíná jednat i s Rakouskem a Slovenskem, zájem o ni projevilo také Polsko.  

„Nejde jen o to, nechat padnout hranice, ale také o to, abychom měli možnost každý den pomáhat lidem na obou stranách hranice, kteří se ocitli v nouzi, aby i oni poznali, že hranice padly. Je třeba, aby k lidem v ohrožení vyjely záchranné služby, které jsou nejblíže. Příkladem může být dlouhodobá spolupráce Plzeňského kraje s Bavorskem, kde už záchranáři zasahují na území sousedního státu,“ konstatoval německý ministr Daniel Bahr.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger při podpisu dohody | Autor: Richard Beneš

Záchranáři z Plzeňského kraje mají ročně 20 zásahů v Bavorsku a stejný počet výjezdů na české území mají i jejich němečtí kolegové. Nejčastěji se jedná o oblast Rozvadova a Tachovska, dále pak na Šumavě na sjezdovkách v oblasti Železné Rudy a Špičáku a na německém Velkém Javoru. Počet podobných zásahů bude v budoucnu více.  

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.