Plzeňský kraj nebo ministerstvo životního prostředí? Kdo má lepší návrh zákona o Šumavě

Plzeňský kraj nebo ministerstvo životního prostředí? Kdo má lepší návrh zákona o Šumavě | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,01%
Spokojený45,86%
Zklamaný20,38%
Zdrcený12,10%
Šokovaný14,65%

Celkový počet hlasů: 157

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jan TomanJan Toman

architekt

Více

Pavel VicariPavel Vicari

Učitel

Více

Martin VítMartin Vít

Člen rady MO Plzeň 2

Více

Plzeňský kraj nebo ministerstvo životního prostředí? Kdo má lepší návrh zákona o Šumavě

Šumava, 02.04.2013, aktualizováno 13:47 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Během nadcházejících týdnů by se ve vládě mělo rozhodovat o osudu zákona o Národním parku Šumava. V průběhu 22 let existence Národního parku Šumava je tak vidina vlastního zákona pro toto území nejblíže. Jenže o přízeň poslanců se budou dělit dva návrhy. Jeden předložili radní Plzeňského kraje, ten druhý vyšel z pera ministra životního prostředí.

Kraje (hejtmani Jiří Zimola a Milan Chovanec) versus ministerstvo (ministr životního prostředí Tomáš Chalupa). Každý má svůj návrh zákona o Šumavě, který z nich uspěje? | Autor: Jan DvořákKraje (hejtmani Jiří Zimola a Milan Chovanec) versus ministerstvo (ministr životního prostředí Tomáš Chalupa). Každý má svůj návrh zákona o Šumavě, který z nich uspěje? | Autor: Jan Dvořák

Oba návrhy se v některých věcech shodují. Jenže v zásadních pohledech na rozvoj Národního parku se rozcházejí. Například v pohledu na velikost prvních zón. Ministr Tomáš Chalupa navrhuje, aby na celém území NP Šumava bylo 26 procent nejpřísněji chráněných zón. Plzeňský návrh zákona, jenž podporují i Jihočeši, naopak počítá s progresivní zonací. „Pokud se ukáže, že ty přírodní skvosty jsou hodné ochrany, tak nechť je těch prvních zón klidně více než padesát procent,“ konstatuje hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD).

„Náš zákon vychází z drtivé většiny z toho, co se projednalo u kulatých stolů. Obsahuje přesnou zonaci, přesné zanesení cestní sítě a obsahuje i otázku těch základních pravidel v Národním parku s hlediskem na zpřesnění té obecné legislativy v oblasti ochrany přírody. To jsou ty základy,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Návrh zákona o Národním parku Šumava, který připravilo ministerstvo životního prostředí, byl dokončen teprve nedávno, skoro dva roky po té, co svůj návrh předložil Plzeňský kraj.

„Naší ambicí je nalézt zákon, který bude o maximální shodě a který zároveň zabrání aby do budoucna mohl jakýkoli příští ministr nebo ředitel Národního parku se Šumavou jakkoli experimentovat, tak jak se to dělo posledních dvacet let. Prostě už nesmí být možné, aby jeden člověk omezoval nebo zakazoval vstup na nějaké cesty, rušil je nebo měnil zonaci,“ vysvětluje ministr Chalupa.

„Já to neberu jako soutěž. Na konci musí vzniknout dobrý zákon pro Šumavu. A jestli bude z pera vládních politiků nebo bude přijat náš návrh, je mi téměř jedno. Důležitý je výsledek. Už ten náš návrh byl určitým kompromisem a diskuzí mezi námi a Jihočeským krajem. A já musím říct, že tak, jak nám jde o názor šumavských obcí a o názor Národního parku, tak nám vůbec nejde o názor developerů. Obec je ten fenomén, který bysi nasvém území měl řešit svůj rozvoj,“ dodává Milan Chovanec.

Oba zákony by se, podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, měly ve vládě projednávat do tří týdnů. Pokud jim vláda dá podporu, mohly by se projednávat na květnových schůzích poslanecké sněmovny. 

Autor: Jan Dvořák

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.