Středočeši dál trvají na svém a nechtějí se dělit o bývalý vojenský prostor Brdy

Středočeši dál trvají na svém a nechtějí se dělit o bývalý vojenský prostor Brdy | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Jiří KuthanJiří Kuthan

uvolněný předseda Výboru pro zadávání veřejných zakázek ZMP

Více

Jiří BisJiří Bis

Senátor PČR

Více

Jana CísařováJana Císařová

ředitelka ZŠ a MŠ

Více

Středočeši dál trvají na svém a nechtějí se dělit o bývalý vojenský prostor Brdy

Plzeňský kraj, 29.03.2013, aktualizováno 13:08 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Ruce do klína rozhodně neskládají starostové 18 podbrdských obcí ze Středočeského kraje. Tento týden na setkání se svým hejtmanem Josefem Řihákem (ČSSD) podpořili usnesení kraje, podle kterého se nemá dělit mezi Středočeský a Plzeňský kraj území po vojenském újezdu Brdy, jenž bude zrušen. Proti tomu jsou naopak starostové podbrdských obcí z Plzeňského kraje soustředění kolem svého hejtmana Milana Chovance (ČSSD), kteří požadují navrácení jejich bývalého katastrálního území.

Vojenský újezd Brdy - ilustrační foto | Autor: Archiv Regionpodlupou.czVojenský újezd Brdy - ilustrační foto | Autor: Archiv Regionpodlupou.cz

Starostové středočeských podbrdských obcí podepsali prohlášení, ve kterém vyjádřili nesouhlas s návrhem ministerstva vnitra, podle kterého by se mělo obcím vrátit jejich bývalé katastrální území, jak to bylo před rokem 1949, než vznikl vojenský prostor Brdy. Starostové se rovněž distancovali od některých tvrzení, podle nichž drtivá většina obcí v okolí Brd souhlasí s návrhem na rozdělení vojenského prostoru mezi oba kraje. Středočeši požadují zachovat současný stav, kdy má kraj celé území vojenského prostoru ve své správě.

Prohlášení Středočechů je reakcí na nedávnou akci téměř dvacítky starostů podbrdských obcí z Plzeňského kraje, kteří žádali svého hejtmana Chovance, aby jeho úřad neustoupil ze svých pozic a požadavků v kauze dělení bývalého vojenského prostoru Brdy, jenž bude armáda vracet civilní správě. Hejtman tehdy vzkázal všem starostům, že kraj bude i nadále hájit zájmy svých obcí a nehodlá ustoupit ani měnit svá rozhodnutí v otázce dělení brdského vojenského prostoru. „Nechceme nějak hrotit vztahy se sousedním Středočeským krajem, ale i nadále bude Plzeňský kraj zastávat stanovisko, podle kterého by se mělo obcím vrátit jejich bývalé katastrální území,“ uvedl Chovanec. 

Zrušení vojenského újezdu se dotkne deseti obcí Plzeňského kraje. Jedná se Borovno, Dobřív, Mirošov, Míšov, Skořice, Spálené Poříčí, Strašice, Štítov, Těně a Trokavec. Těm by se podle požadavku kraje mělo vrátit katastrální území, které jim patřilo před vyhlášením vojenského újezdu. O rozdělení bývalého vojenského prostoru budou na podzim rozhodovat poslanci a následně i senátoři. V současné době ve vojenském prostoru pracují pyrotechnici, kteří tam čistí od munice území 550 hektarů dopadových ploch. Vyčistění prostoru může stát až kolem 1,5 miliardy korun, na což ani jeden kraj nemá peníze. Zajištění likvidace munice budou proto kraje požadovat od státu.

Během příštího roku vznikne na území bývalého vojenského prostoru CHKO Brdy, což je jediná věc, na níž se oba kraje dohodly.  Oproti původnímu plánu se chráněná krajinná oblast rozšíří o jednu pětinu. K bývalému vojenskému prostoru se totiž přičlení i část území v okolí Nových Mitrovic i Spáleného Poříčí v Plzeňském kraji. Mluví se i o dalším rozšíření o území Borovno, Planiny, Mítov a Chynín. Všichni starostové shodně odmítají vstup developerů do Brd, kteří by tam chtěli stavět hotely nebo sportovní centra, ostatně zatím nezaznamenali z této strany žádný tlak. 

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (3 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Budulínek 30.03.2013 15:20, Reagovat

Něco takového by chtěl někde v Brdech dnes stavět jen idiot...

Vosí Hnízdo 29.03.2013 19:08, Reagovat

Co udělají kapitalističtí radové ať už ti nebo ti? Vykácejí krásný les a začnou tam stavět komerční stavby. Aby mohli rejžovat. Developerské projekty golfových hřišť, tenisových kurtů a doupat pro zábavní centra zbohatlíků, umělé parkys kýčovitým vyžitím jsou jistě již na papíře, tak je asi úplně jedno, připadne-li tato nedotčená část přírody tomu či onomu kraji. Jen oko milovníka ryzí přírody asi zapláče.

unknown 30.03.2013 00:24, Reagovat

..máš pravdu...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.