Rekonstrukci Světovaru překvapivě podpořilo 38 zastupitelů, proti nehlasoval ani jediný

Rekonstrukci Světovaru překvapivě podpořilo 38 zastupitelů, proti nehlasoval ani jediný | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,01%
Spokojený45,86%
Zklamaný20,38%
Zdrcený12,10%
Šokovaný14,65%

Celkový počet hlasů: 157

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Anna SoukupováAnna Soukupová

Obchodně technický manažer

Více

Jaromír SýkoraJaromír Sýkora

referent sociálního zabezpečení

Více

Ivana KrýslováIvana Krýslová

školní inspektorka

Více

Rekonstrukci Světovaru překvapivě podpořilo 38 zastupitelů, proti nehlasoval ani jediný

Plzeň, 22.03.2013, aktualizováno 11:32 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Překvapivě hladce proběhlo na čtvrtečním jednání plzeňského zastupitelstva hlasování o projektu přestavby bývalého pivovaru Světovar na městský archiv a kulturní centrum 4x4 Cultural Factory. Vyhlášení veřejné zakázky na rekonstrukci dvou budov, které tvoří jeden celek a revitalizaci přilehlých pozemků v areálu bývalého pivovaru Světovar nakonec posvětilo 38 přítomných zastupitelů, proti nebyl žádný. Viditelně spokojený byl po hlasování primátor Martin Baxa (ODS), který projekt prosazoval.

Takto by měl po přestavbě vypadat objekt bývalého pivovaru Světovar | Autor: Archiv Regionpodlupou.czTakto by měl po přestavbě vypadat objekt bývalého pivovaru Světovar | Autor: Archiv Regionpodlupou.cz

„Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je 215 milionů korun a termín dokončení prosinec 2014. Sto milionů korun by měla činit dotace. Nyní je třeba připravit přesný model provozování objektu a zjistit, kolik bude město ochotno vkládat do jeho provozu finančních prostředků po roce 2015,“ uvedl primátor Baxa. Především kulturní centrum 4x4 Cultural Factory se má stát vlajkovou lodí pro pořádání celé řady kulturních akcí spojených s projektem evropského hlavního města kultury 2015.

Těsně před jednáním zastupitelstva nebylo vůbec jasné, zda zastupitelé projekt rekonstrukce Světovaru podpoří. Proti byli především zastupitelé z ČSSD, kterým se zdála rekonstrukce příliš nákladná a zbytečná. Mnozí další zastupitelé z opozice vyslovili pochybnosti o fungování kulturního centra a také obavy z toho, že se půjde o zdroj hluku, nebo že se tam budou vyskytovat drogově závislí lidé.

Vizualizace projektu 4x4 Cultural Factory Světovar | Autor: Archiv Regionpodlupou.cz

„Projekt je připraven tak, aby byl funkční i po roce 2015, není to v žádném případě zařízení určené jen pro nějakou alternativní kulturu. Zázemí tam získají pro svoji činnost i různé spolky a senioři,“ vysvětlil zastupitelům primátor Baxa. „Myslím, že to smysl má a nebál bych se toho. Je to na dobrém místě, není tam obydlená zástavba, kolem jsou především firmy. Ani ty peníze, které na to mají jít, nejsou tak hrozné. Ze zahraniční zkušenosti vím, že podobná centra fungují i jinde a nemají tam žádné problémy. Stačí se podívat na naše plzeňské Divadlo pod lampou, tam také nejsou a ani nikdy nebyly žádné problémy,“ konstatoval opoziční zastupitel Marcel Hájek (Občané.cz).

„O vzniku centra se již nyní bavím s našimi občany a vysvětluji jim, o co půjde. Důležité je, aby po roce 2015 měl objekt i komunitní charakter a své místo tam našli i senioři,“ řekl starosta městského obvodu Slovany Lumír Aschenbrenner (ODS).

Vedle kulturních sálů bude objekt Světovaru využit pro potřeby městského archivu. Ten by měl obsadit především sklepní prostory, jež jsou ideální ke skladování archiválií. Poslední akce v objektu Světovaru, který již nyní slouží ke kulturním účelům, proběhne letos v září, pak se začne s rekonstrukcí.      

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.