Senátoři z Plzeňského kraje se na žalobě na Klause neshodli

Senátoři z Plzeňského kraje se na žalobě na Klause neshodli | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,19%
Spokojený44,44%
Zklamaný19,88%
Zdrcený12,87%
Šokovaný14,62%

Celkový počet hlasů: 171

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Lucie MoravcováLucie Moravcová

Sociální pracovnice a ochránkyně zvířat

Více

Radek ŠkrdlantRadek Škrdlant

starosta obce Plískov, profesionální voják

Více

Jakub DolejšíJakub Dolejší

podnikatel v lesnictví a zahradnictví

Více

Senátoři z Plzeňského kraje se na žalobě na Klause neshodli

06.03.2013, aktualizováno 12:30 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Jsou sice z jedné partaje a z jednoho kraje, ale na žalobě na prezidenta Václava Klause za velezradu se neshodli. Dva senátoři, kteří zastupují v horní komoře parlamentu Plzeňský kraj, byli pro ústavní žalobu, dva naopak hlasovali proti návrhu.

Dagmar Terelmešová a Milada Emmerová při jednání v Senátu. | Autor: www.senat.czDagmar Terelmešová a Milada Emmerová při jednání v Senátu. | Autor: www.senat.cz

Celkem 38 senátorů odhlasovalo ústavní žalobu na odstupujícího prezidenta republiky Václava Klause. Jedním z hlavních důvodů byla amnestie, kterou Klaus vyhlásil na Nový rok. Proti žalobě hlasovalo 30 senátorů. Mezi nimi Milada Emmerová (ČSSD), zastupující volební obvod Rokycany a Jiří Bis (ČSSD), který reprezentuje Plzeň-město.

„Já k tomu mám celou řadu výhrad, ale ta nejhlavnější je, že pod pojmem velezrada mi ty věci nesedí. Velezrada je něco nehorázného, co musí být naplněno patřičným obsahem a to, podle mě, nebylo,“ vysvětluje svůj nesouhlas se žalobou senátorka Milada Emmerová. „Co se týče amnestie, tak pod žalobu proti ní jsem se podepsala,“ dodává.

„Osobně termín velezrada nepovažuji za adekvátní tomu, co vůči Václavu Klausovi proběhlo, proto jsem nehlasoval pro,“ říká senátor za Plzeň-město Jiří Bis. „To ale neznamená, že bych souhlasil jak s amnestií, tak s postupem. A ani to neznamená, že bych byl fandou pana prezidenta. Ale to co on udělal, nepovažuji za velezradu,“ dodává senátor.

Na druhé straně barikády stojí druzí dva senátoři, jenž zastupují Plzeňský kraj, Miroslav Nenutil a Dagmar Terelmešová (oba ČSSD)

„Osobně se vůbec nemohu ztotožnit s tou amnestií. Kvůli tomu jsem dostala i desítky e-mailů od občanů. A za druhé, argumenty pro podání žaloby, které nám právníci předložili, jsou podle mě opodstatněné,“ vysvětluje Dagmar Terelmešová. „Nejvíce se mě dotklo to, že spravedlnosti unikli aktéři těch kauz, které se finančně dotkly desítek a stovek normálních slušných lidí. A už vůbec nemluvím o policistech, o soudcích a o tom, co to náš stát stálo,“ dodává rozhořčeně senátorka zastupující Plzeň-město.

„Já jsem jednal z pozice místopředsedy ústavně-právního výboru, a protože Senát má, jako jediný, možnost dát podnět Ústavnímu soudu k přezkoumání, zda prezident jednal nebo nejednal v souladu, tak my jsme té možnosti využili,“ říká Miroslav Nenutil, který vedle Chebska zastupuje také Tachovsko.

Přiznává ale, že nazvání podnětu Ústavnímu soudu jako velezrada, bylo nešťastné. „Naprostá většina lidí nemá ponětí, co si pod slovem velezrada má představit a plete si to s vlastizradou. Přitom jsou to dvě odlišné věci. My jsme tím ale sledovali především to, že ať Ústavní soud rozhodne, jak chce, tak bude muset vyložit to, co ta velezrada přesně je a především dalším prezidentům nastaví mantinely, jaká mají práva a jaké mají povinnosti. Pan prezident Klaus v tom totiž nedělal moc velké rozdíly,“  říká Nenutil.

Tím naráží na to, že Václav Klaus v průběhu mandátu například otálel při ratifikaci některých mezinárodních smluv nebo třeba nekonal při navrhování a jmenování soudců. „Dalo by se říci, že tím ohrozil Českou republiku jako demokratický stát,“ dodává senátor.

Pondělního jednání Senátu se omluvil jediný zástupce Plzeňského kraje Jan Látka (ČSSD), který ale na serveru Regionpodlupou.cz deklaroval, že by v případě účasti při hlasování byl proti žalobě. „Je to složitá záležitost. Dostal jsem hodně emailů od občanů s touto žádostí, abych se připojil. Mluvil jsem s mnoha kolegy, s několika ústavními právníky, ta situace není až tak jednoznačná. Já si prostě nemyslím, že by i pro Českou republiku bylo dobré, v takové nejisté záležitosti skandalizovat odcházející prezidenta,“ řekl Jan Látka.

Autor: Jan Dvořák

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (2 příspěvky)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

KAB 06.03.2013 07:06, Reagovat

Tak naštěstí mým zástupcem v Senátu je p. Bis, kterého jsem volil a ten má názor shodný s mým - ostatní z ČSSD mě velmi naštvali.

Senátoři nás zařadili někam do postkoloniální Afriky, sami jsme se vyčlenili ze standardně fungujících zemí, když jsou schopni kvůli své malosti žalovat svého prezidenta pro něco tak absurdního jako je velezrada.

Jen na okraj, abych demontroval absurdnost hysterie kolem amnestie:

- za kontrasignovaná rozhodnutí zodpovídá vláda, prezident amnestii navrhnul, ale žaloba by měla směřovat na vládu, případně Nečase jako předsedu (ten ji podepsal a nese za ni odpovědnost, ne prezident)

- senátorka Dagmar Terelmešová by si měla uvědomit, že za nečinnost soudců v trestním řízení nesou zodpovědnost soudci a ne prezident, případně za špatně zpracované spisy nese zodpovědnost státní zástupce a ne prezident (tedy pláče na špatném hrobě).

Senátoři se nechali unést totální demagogií a dopustili se vrcholného populismu, kdy pro získání pochybných politických bodů jsou schopni se účastnit i na nečem, co by se dalo nazvat rozvracením republiky. Co jiného je 3 dny před koncem mandátu dehonestování vlastního prezidenta - mimochodem to načasování je důkazem toho, jací jsou to s prominutím sráči (přiléhavější výraz mě bohužel aktuálně nenapadá), během jeho mandátu by si to nikdy nedovolili, ale teď si hrají na hrdiny.

A zajímalo by mě, kde je teď prostor pro řešení toho, kdy by se prezident skutečně dopustil velezrady, tedy něčeho skutečně velmi závažného, když pod pojmem velezrada teď máme na mysli nesouhlas s politickými názory a činy.

Václav 08.03.2013 16:59, Reagovat

OK! Plný souhlas.
Když někdo někde končí, objeví se česká ubohost zvednout na něho klacky. Proč se neprojevovali po celou dobu funkce. Myslím ty "chytré" z Václavského náměstí , ale v našem kraji i paní Terelmešovou a Látku z Domažlic.Když končil Husák, který měl mnohé na svědomí, tak tito a další mlčeli. Dnes ale dělají ostudu před celou Evropou. I Klaus udělal chyby. Skoro linč však patří do Afriky. Hlavně, že senátoři berou pěkné odměny. Za toto? Buďte hrdiny a zrušte si Senát. To by byl konečně záslužný politický krok. Kapři si ale sami nikdy rybník nevypustí.

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.