Region ohrožují staré jedy, kraj žádá EU o dotace na jejich likvidaci

Region ohrožují staré jedy, kraj žádá EU o dotace na jejich likvidaci | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,93%
Spokojený45,73%
Zklamaný19,51%
Zdrcený12,20%
Šokovaný14,63%

Celkový počet hlasů: 164

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Petr JunekPetr Junek

produkční

Více

Dušan KučeraDušan Kučera

Učitel, zastupitel města Klatovy

Více

Alena RatajováAlena Ratajová

vedoucí sociálního odboru MÚ Stříbro, zastupitelka OZ Heřmanova Huť – předsedkyně finančního výboru,

Více

Region ohrožují staré jedy, kraj žádá EU o dotace na jejich likvidaci

Plzeňský kraj, 26.04.2012, aktualizováno 30.04.2012 17:42 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

O dotaci na likvidaci starých ekologických zátěží v Plzni a v Kolovči na Domažlicku požádá Plzeňský kraj EU prostřednictvím operačního programu Životní prostředí. Rozhodli o tom radní Plzeňského kraje. Obě akce by měly přijít na 70 milionů korun, kraj by chtěl získat z operačního programu 90 procent prostředků. Předpokládá se, že sanace postižených území bude hotová do konce roku 2015, uvedl radní Plzeňského kraje Petr Smutný (ČSSD).

V Plzeňském kraji je devět rizikových míst s ekologickou zátěží | Autor: Archiv Televize ZAKV Plzeňském kraji je devět rizikových míst s ekologickou zátěží | Autor: Archiv Televize ZAK

 „Naší snahou je odstranit co nejvíce ekologických zátěží, aby nám netikaly v podzemí nějaké časované bomby, kraj takovou povinnost nemá, ale provádí to dobrovolně. Chceme totiž využít peníze EU, aby nepropadly. V obou případech se počítá se zneškodněním kontaminované horniny, odčerpá se a vyčistí voda, sníží se tak koncentrace znečištění v celé oblasti, " informoval Regionpodlupou.cz radní Petr Smutný. Žádost o dotaci bude schvalovat krajské zastupitelstvo, které se sejde 11. června.

Ekologicky zatíženým objektem v Kolovči je bývalý areál Chodských pletáren, kde jsou uloženy chlorované uhlovodíky po praní příze. Ty se už dostaly do podloží. Vzhledem k tomu, že podnik zkrachoval, není po kom žádat o odstranění způsobených škod. Sanace tohoto objektu by měla přijít na 18 milionů korun.

V Plzni-Libušíně se jedná o bývalý areál podniku Prádelny a čistírny města Plzně. Podnik se zprivatizoval bez povinnosti nabyvatele zabývat se ekologickou zátěží a původní majitel již neexistuje. V okolních studnách se již objevily chlorované uhlovodíky,“ řekl radní Smutný. V tomto případě hodlá Plzeňský kraj přizvat ke spolupráci také Statutární město Plzeň. Náklady na likvidaci zátěže se odhadují na 50 milionů korun. Nelze vyloučit, že se částky na likvidaci sníží. Kraj vychází z analýzy rizik, které si nechal zpracovat. Po vypsání soutěže se může cena likvidace snížit.  

V Plzeňském kraji je v současné době devět rizikových míst s ekologickou zátěží. Už loni se začala likvidovat skládka fenolů a dehtů v Horní Bříze na severním Plzeňsku, která bude stát 236 milionů korun. O dotaci si požádala sama Horní Bříza. Dalším místem je například bývalé úložiště polychlorovaných bifenylů v Holostřevech na Tachovsku. Tam by se chtěl na likvidaci podílet i současný majitel objektu. Podobná situace je i u haldy chemického odpadu v bývalé Lachemě v Kaznějově na Plzeňsku. Bývalý areál firmy Amati ve Stříbře a stavební podnik ve Zruči zase ohrožují chlorované uhlovodíky. Nebezpečná je také skládka v Ledcích u Plzně, kde se řeší spor, komu vlastně odpady patří. 

Autor: Ben, redakce

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.