Ministerstvo práce zkrouhlo dotace pro poskytovatele sociálních služeb, kraj požaduje nápravu

Ministerstvo práce zkrouhlo dotace pro poskytovatele sociálních služeb, kraj požaduje nápravu | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,98%
Spokojený45,40%
Zklamaný19,63%
Zdrcený12,27%
Šokovaný14,72%

Celkový počet hlasů: 163

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Rudolf ŠlehoferRudolf Šlehofer

jednatel společnosti Seaspol

Více

Pavel KotasPavel Kotas

Náměstek primátora (pro oblast ekonomickou)

Více

Oto BrachtelOto Brachtel

IT specialista

Více

Ministerstvo práce zkrouhlo dotace pro poskytovatele sociálních služeb, kraj požaduje nápravu

Plzeňský kraj, 20.02.2013, aktualizováno 13:16 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Dosáhnout zvýšení dotací pro poskytovatele sociálních služeb v kraji se budou snažit představitelé Plzeňského kraje, kteří se příští týden v pondělí sejdou se zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí. Plzeňský kraj totiž nesouhlasí s částkou 276 milionů korun, kterou mají od ministerstva práce dostat poskytovatelé sociálních služeb na území regionu.

V rámci dotačního řízení ministerstvo rozdělovalo částku 6,05 miliardy korun. Pro poskytovatele sociálních služeb z Plzeňského kraje ministerstvo alokovalo částku 276,5 milionu korun. Požadavky poskytovatelů sociálních služeb v kraji však dosahují výše přibližně 466 milionu korun.

„Dotace na sociální služby se rok od roku snižují, částka určená letos jen pro organizace zřizované Plzeňským krajem se oproti roku 2012 snížila o 15 milionů korun a ve srovnání s rokem 2011 je dokonce o 35 milionů nižší,“ uvádí krajský radní pro oblast sociálních věcí Zdeněk Honz (ČSSD). 

Na schůzce, která by se na ministerstvu měla uskutečnit na 25. února 2013, proto chtějí zástupci Plzeňského kraje dosáhnout navýšení dotace zejména pro zařízení poskytující ubytovací služby. „Jedná se například o domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy seniorů. Tam by v některých případech mělo snížení dotací téměř likvidační dopad. Potřebné finanční prostředky bychom chtěli získat z rezervy, kterou ministerstvo pro poskytovatele sociálních služeb má,“ vysvětlil Honz.

Kromě celkové výše dotace Plzeňský kraj považuje za problematické i rozdělování peněz jednotlivým organizacím, i to totiž stanovuje ministerstvo. „Rozdělování dotací nemá žádnou zákonitost, což mohu doložit na přidělených dotacích pro příspěvkové organizace Plzeňského kraje,“ říká Zdeněk Honz. Zatímco Domov pro osoby se zdravotním postižením v Bystřici nad Úhlavou dostal letos o 1,6 milionu korun více než v minulém roce, Domovu pro osoby se zdravotním postižením Milíře letos přiznalo ministerstvo zhruba poloviční částku, než požadoval, což ho vystavuje značným problémům. V obou organizacích přitom oproti loňsku nedošlo ke změně počtu klientů. Ředitel domova v Milířích proto minulý týden zaslal ministryni žádost o zvýšení dotace alespoň na úroveň loňského roku, požaduje tak navíc 2, 7 milionu korun.

„Jsme rádi, že se schůzka s pracovníky ministerstva v pondělí uskuteční. Už v době, kdy jsme připravovali podklady pro rozhodnutí o výši dotací na sociální služby v Plzeňském kraji, jsme nabízeli osobní konzultaci na ministerstvu. Mimo jiné i proto, že v loňském roce došlo v poskytnutí dotací k několika mýlkám, způsobeným neseznámením se s komentáři k jednotlivým žádostem. Pracovníci ministerstva však schůzku neshledali jako důvodnou,“ vysvětluje Filip Zapletal, vedoucí Odboru sociálních služeb Krajského úřadu Plzeňského kraje.  

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.