Nezaměstnanost v kraji opět stoupla, čtyři firmy chystají další hromadné propouštění

Nezaměstnanost v kraji opět stoupla, čtyři firmy chystají další hromadné propouštění | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený8,02%
Spokojený45,68%
Zklamaný19,75%
Zdrcený11,73%
Šokovaný14,81%

Celkový počet hlasů: 162

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Luboš RídlLuboš Rídl

člen

Více

Jan MichálekJan Michálek

Místopředseda Regionálního sdružení ODS Plzeňského kraje

Více

Miroslav NenutilMiroslav Nenutil

Senátor PČR

Více

Nezaměstnanost v kraji opět stoupla, čtyři firmy chystají další hromadné propouštění

Plzeňský kraj, 08.02.2013, aktualizováno 11:05 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Nezaměstnanost v Plzeňském kraji vzrostla v lednu v důsledku ukončení všech sezónních prací v porovnání s předchozím měsícem o 0,7 procentního bodu a bez práce bylo ve sledovaném období v regionu 6,6 procenta obyvatel. K 31. 1. 2013 bylo v Plzeňském kraji v evidenci celkem 26 271 uchazečů o zaměstnání, což je o 2547 více než v prosinci loňského roku. Z tohoto počtu může okamžitě do zaměstnání nastoupit 25 754 dosažitelných uchazečů o práci, informoval v pátek Regionpodlupou.cz Tomáš Moravec z plzeňského úřadu práce. Čtyři firmy v regionu oznámily, že hodlají propustit celkem 233 svých zaměstnanců.

Od letošního roku přešlo Ministerstvo práce a sociálních věcí na nový ukazatel míry nezaměstnanosti. Nyní se uvádí podíl nezaměstnaných osob vůči obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let, zatímco dřívější míra nezaměstnanosti poměřovala uchazeče o zaměstnání pouze k ekonomicky aktivním lidem.

„Během ledna 2013 evidujeme v Plzeňském kraji nově 4764 uchazečů o zaměstnání, což je o 1734 více než v prosinci. Z evidence jsme vyřadili 2217 uchazečů, tedy o 1135více než minulý měsíc. Do nového zaměstnání během ledna nastoupilo 1691 osob, což je o 1096 více než v prosinci. Bez umístění jsme vyřadili 526 uchazečů o práci,“ uvedl Tomáš Moravec. K poslednímu lednu bylo v evidenci kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR v Plzeňském kraji celkem 12 597 žen, což představuje 48 procent všech nezaměstnaných. Zároveň bylo v evidenci 3208 osob se zdravotním postižením, tedy 12,2 procenta ze všech nezaměstnaných.

Prostřednictvím pracovního úřadu hledá v kraji práci 1652 absolventů škol a mladistvých, což je o 24 méně než minulý měsíc. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v lednu celkem 7269 uchazečů o zaměstnání, tedy 27,7 procenta všech nezaměstnaných.

„Nejnižší míru nezaměstnanosti vykazuje opět okres Plzeň jih, kde je bez práce 5,2 procenta obyvatel, oproti minulému měsíci vzrostla nezaměstnanost o 0,6 procenta. Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti ve výši 9,5 procenta registrujeme tradičně v okrese Tachov, kde nezaměstnanost stoupla o 0,6 procenta," řekl Moravec. V Domažlicích je míra nezaměstnanosti sedm procent a stoupla o 0,9 procenta, nárůst o 0,8 procentního bodu hlásí i Klatovy, kde je bez práce 7,5 procenta obyvatel. Klatovsko je tak po Tachovsku druhým regionem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. V Plzni je bez práce 6,1 procenta obyvatel a rovněž i zde stoupla míra nezaměstnanosti o 0,6 procenta. Na severním Plzeňsku dosáhla nezaměstnanost hodnoty 6,3 procenta a stoupla o 0,7 procenta. V Rokycanech vzrostla nezaměstnanost o 0,6 na 5,5 procenta. Plzeňský kraj i tentokrát zůstává po Praze společně se Středočeským krajem druhým regionem s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé republiky. V ČR je míra nezaměstnanosti osm procent.

K poslednímu lednu nabízely pracoviště úřadu práce v Plzeňském kraji 2541 volných pracovních míst, což je o 124 více než v minulém měsíci a o 62 více než v lednu předchozího roku. Na jedno volné pracovní místo připadá 10,3 procenta uchazečů. Kontaktní pracoviště rovněž evidovala 164 volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, volných míst pro absolventy a mladistvé bylo v evidenci 162.

Záměr hromadného propouštění nahlásila společnost Panasonic AVC, která k 30. 4. 2013 propustí 125 svých zaměstnanců. Další záměr oznámila společnost ČEZ Zákaznické služby, která ke konci dubna 2013 propustí 36 zaměstnanců. Celkem 49 zaměstnanců hodlá ke konci dubna propustit také společnost Eurogate Warehousing & Distribution Czech s.r.o. ze Štěnovic. Poslední záměr o propouštění obdržel úřad práce od plzeňské úklidové firmy Nežárka, která propustí 23 svých zaměstnanců a to rovněž ke konci dubna 2013.

Autor: Richard Beneš

Hodnocení:

-5-4-3-2-1012345

Příbuzné články

Doporučujeme také


Diskuse (11 příspěvků)

Vyměnit obrázek Bezpečnostní kód

Vaše jméno:
Opište kód:
Komentář:

Vosí Hnízdo 08.02.2013 21:03, Reagovat

No, hlavně, že můžpi "Voličové" a "pepe-ové" volně cestovat a mají regály plné pomerančů (kyselých a nahnilých). Nezaměstnanost, věrnou to družku kapitalismu jsme tady ale nezažili. Nezažili jsme ani jiné "delikatesy" kapitalismu jako exekuce, bídu, bezdomovectví, placené zdravotnictví a školství, mzdu, které nepokryje ani základní potřeby, vykořisťování atd. A že špinavci, lotři a zrádci byli trestáni a dobře se jim nedařilo, to bylo jedině dobře!!! Socialismus bylo nejlepší období našich dějin a to nikdo neodpáře ani sebeservilnějšími argumenty!!!

Volič 12.02.2013 18:19, Reagovat

Ano, kdo chce - ten si peníze vydělá. Ale když pro to nebudu nic dělat - třeba řekněme líp studovat - tak se peníze nepohrnou. Přece nikdo nemůže čekat - že bude sedět doma a bude dostávat miliony korun.

Ano práci měl v době minulé každý - ale efektivita práce byla leckdy nula. Leckdy bylo ve fabrice "přelidněno" a to víc, než bylo nutně třeba. A navíc - spousta technologií lidi z míst "vyhnali".

Zkus se zeptat těch bezdomovců - jak se do své situace dostali? Zkus se zeptat těch, co na ně přišla exekuce? Je spousta lidí (neříkám schválně všichni, protože výjimky se najdou), kteří si za svůj současný stav mohou sami.

Byli špinavci ti - kteří dětem říkali o demokracii? Byli špinavci ti - kteří za války byli v RAF v Británii? Byli špinavci a lotři ti - kteří si dovolili proti něčemu protestovat? Třeba Milada Horáková, generál Píka, Jan Palach, Václav Havel, Pavel Landovský a mnozí další? Ale to se minulému režimu hodilo a líbilo - kdo byl nepohodlný - ten šel do chládku!

Vosí Hnízdo 13.02.2013 12:42, Reagovat

I demagogický názor je názor. Alespoň si normální člověk udělá usudek, co se honí v mozečku pravičáka a voliče "knížepána". A ta jména co uvádíš dole? Horáková - vlastizrádce, Havel - vlasizrádce, Landovský - budižkničemu a ožera atd., co to jako má znamenat a souviset s tématem článku o nezaměstnanosti? A pokud by všichni byli vystudovaní, kdo by nám pekl chleba, stavěl domy, opravoval, uklízel atd. Každá práce by měla být důstojně placená, protože každá práce má svoji váhu a potřebnost. To jsi ale v modrých brožurách vyčíst nemohl, že. To co jsi mi nahoře napsal jdi vyprávět propuštěným z Panasoniku. Uvidíme, jestli ti dají za pravdu. V rámci zachování tvého zdraví bych to ale raději nedělal. To bys pak to vytopované zdravotnictví mohl docela dobře zažít z nějakého oddělení ARO a poznat metody kapitalistického zdravotnictví na vlastní kůžičku.

Honza 12.02.2013 12:13, Reagovat

Soudruhu Vosáku, za socialismu všichni makali/nemakat byl trestný čin/ a byl všeho nedostatek. Například na televizi jsem v r. 1980 stál frontu 2 dny a stála 14 tisíc Kč. Nedostatek všech potravin a všeho spotřebního zboží. Produktivní výroba v kapitalismu tvoří nadbytek všeho, například televizorů je všude tolik, že výrobce přirozeně omezuje výrobu. O zdravotnictví raději nemluvte. Platily se všude vysoké úplatky, ale nevyléčili téměř nic.Infarkty byly denní hrozbou, transplantace jen po úplatku a pro vyvolené, dialýzu dostali jen soudruzi. Stálo to pěkně všechno za lidský trus.KSČM, když se vám po tom stýská, jeďte do Koree/severní/ nebo na Kubu. Proletáři všech zemí...

Vosí Hnízdo 13.02.2013 12:51, Reagovat

...dialízu dostali jen soudruzi... To stačí, to zase byly perly, já ti tvůj názor neberu, jen než něco napíšeš by ses měl poradit s někým zkušenějším, ať se tady neztrapňuješ takovými blbostmi a otřepanými frázemi o S. Koreji. Myslím si, že i lékař hodně pravicově zaměřený, kdybys toto před ním řekl by tě poslal do...., však asi tušíš kam.

KAB 12.02.2013 17:23, Reagovat

Nechci hodnotit zbytek obsahu, s něčím i souhlasím - ale jděte se už všichni s hláškami o Severní Koreji vycpat a nejdřív si něco nastudujte, ať se neztrapňujete.

Třeba tím můžete imponovat nějakým imbecilům, že znáte jméno nějakého vzdáleného státu, ale to je tak vše :)

Severní Korea je dedičná velmi násilná diktatura jednoho rodu psychopatů a ke komunismu má mnohem (ale skutečně výrazně) dále než např. Česká republika k nacismu.

Honza 13.02.2013 07:41, Reagovat

Pane KAB, moho s vámi i soulasit.
Ale KLDR používá komunistické symboly, mluví o komunismu, i její název je jasný , vždy u nás byla vydávána za zemi socialismu na korejském poloostrově. Vedení KSˇM i dnes se jí často zastává. Komunistické vedení Číny rovněž. To působí na veřejné mínění o této zemi. Svojí silnou armádou ohrožují minimálně okolní země, na druhé straně je tam neskutečná bída a hlad. Velmi souhlasím , že je tam neskutečná diktatura jedné psychopatické rodiny, kult osobnosti, který byl snad jen v Číně za Mao Ce Tunga.Nepodceňujte ale náš národ. Myslím si, že zeměpis je naše docela silná stránka.

KAB 13.02.2013 17:23, Reagovat

S tím zeměpisem jsem to myslel samozřejmě jako vtip, vím že zrovna v tomto oboru si vedeme velmi dobře. Jiná otázka je proč, když v rodném jazyce či matematice se propadáme, ale to je úplně jiné téma :)

Pokud jde o KLDR, tak prostě to komunistická a ani socialistická země není, byť souhlasím s tím, že sama se tak prezentuje. I ta Čína už se ke KLDR staví trochu rezervovaněji po změnách, které loni v Číně proběhly ve vedení země - mít u nohy přívažek v podobě psychopata už je pro Čínu nadále nepřijatelné z mnoha důvodů.

Podobných diktatur je už dnes kromě KLDR strašně málo (z hlavy mě napadá Katar a Saudská Arábie, ale ti mají štěstí, že jsou v oblibě, ropa je ropa) - nevím zda se toho dožiju, ale KLDR to má spočítané - jen do toho nikdo nechce aktuálně šťourat, protože ten exodus by byl strašný a jižní Korea by to nemusela ekonomicky vůbec přežít, to není jako sloučení Německa.

Proto mě vždycky naštve, když někdo někoho posílá do KLDR, protože do psychopatické diktatury určitě nikdo nechce.

Koneckonců pro odlehčení: ODS má v názvu slovo "demokratická" nebo DSSS zase "dělnická" - to jsou vše pouze zástěrky :)

Miloš 08.02.2013 16:01, Reagovat

A přesně takhle zlikvidují ti buzeranti ouřednický každýho slušnýho podnikatele.

Honza Hoffman 08.02.2013 11:11, Reagovat

Tak to je mazec, nezaměstnost drsně roste. Fakt, že Panasonic pustí hafo lidí a další tři firmy také, to v příštích měsících ještě umocní. A ve všech případech se jedná o lidi bez nějaké kvalifikace, odbornosti a vzdělání, kteří budou práci jen obtížně hledat. Firmy se zřejmě naštvaly narůstající byrokracií a šikany ze strany státu a převádějí výrobu do zemí, kde takévé potíže mít nebudou.

Petr z Klatov 08.02.2013 13:04, Reagovat

Pane Hoffmane, vzal jste mi to z pusy. Zrovna včera jsem mluvil se známým, který má od roku 1990 stavební firmu v Plzni. Zaměstnává řadu lidí, firma mu vcelku šlape. Jenže poslední rok je tak zralý na emigraci. Třeba celý minulý týden měl v kanceláři nstěhovaný úředníky z bezpečnosti práce a hygieny. Před měsícem tam měl týden ČOI a ke konci února se mu nahlásil finančák - prý už po několikáté za dva roky. žádný problém zatím úředníci nezjistili (nevím jak finančák, protože ten vždy něco najde). On ale, jako majitel firmy ale prý nemá mnoho času věnovat se jejímu chodu, shánět zakázky a dávat do kupy přihlášky do soutěží o zakázky. Musí prý pořád vyplňovat dotazníky, prohlášení a různý ptákoviny. Navíc ty kontroloři pořád se na něco ptají... Takže takhle se buduje republika...

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.