Magistrát letos uhradí monitorování kvality vody v řece Úhlavě, ta je zdrojem pitné vody pro Plzeň

Magistrát letos uhradí monitorování kvality vody v řece Úhlavě, ta je zdrojem pitné vody pro Plzeň | Regionpodlupou.cz

RegionPodLupou.cz - S námi vám nic neuteče...

Vyhledávání:

Přihlášení:

E-mail:
Heslo:

Registrace / Zapomenuté heslo

Adresa pro mobil Facebook Twitter RSS

Registrace uživatele

Anketa

Z výsledku prezidentských voleb jsem

Nadšený7,91%
Spokojený44,07%
Zklamaný21,47%
Zdrcený12,43%
Šokovaný14,12%

Celkový počet hlasů: 177

Nejaktivnější politici

Jiří ValentaJiří Valenta

poslanec PS PČR, předseda Podvýboru pro ICT průmysl a eGovernment

Více

Václav VotavaVáclav Votava

Poslanec PČR, zastupitel PK

Více

Milan ChovanecMilan Chovanec

Ministr vnitra ČR, poslanec PČR

Více

Politici - Náhodný profil

Kateřina RýglováKateřina Rýglová

Ekonomka v pivovarnictví, vysokoškolská učitelka

Více

Tomáš FronkTomáš Fronk

programátor a vývojář IT

Více

Jiří KorešJiří Koreš

Ovčák a manažer neziskové organizace

Více

Magistrát letos uhradí monitorování kvality vody v řece Úhlavě, ta je zdrojem pitné vody pro Plzeň

Plzeň, 10.01.2013, aktualizováno 15:28 Vyisknout článek Stáhnout ve formátu PDF

Bezprostředně po středeční besedě na téma kvality pitné vody v Plzni, o které server Regionpodlupou.cz již informoval, odsouhlasili radní plzeňského magistrátu dotaci ve výši 440 tisíc korun pro letošní screeningový monitoring jednotlivých dílčích povodí řeky Úhlavy. Město se tak díky monitorování kvality vody v Úhlavě, která je jediným zdrojem pitné vody pro Plzeň, velmi rychle dozví o možné příčině znečištění a úpravna vody na to pak může operativně reagovat. Tento monitoring se začal provádět poprvé od loňského dubna.

Kvalita pitné vody pro Plzeň se od loňského dubna podrobně monitoruje | Autor: Richard BenešKvalita pitné vody pro Plzeň se od loňského dubna podrobně monitoruje | Autor: Richard Beneš

„Odbor životního prostředí magistrátu má pro rok 2013, respektive na období květen až říjen 2013 připraven monitoring povodí řeky Úhlavy v celkovém rozsahu 26 monitorovacích profilů. Na jeho realizaci požádal odbor Fond životního prostředí města Plzně o dotaci ve výši 440 tisíc korun. Odběr a zpracování výsledků pak zajistí Povodí Vltavy,“ informovala radní Irena Rottová (ODS). Monitorováním řeky dojde podle jejích slov ke zmapování přítoků, které výrazně ovlivňují a znečišťují řeku Úhlavu pesticidními látkami. Monitoring tak určí riziková místa, která se zkontrolují kontrolována. Tento kontrolní mechanismus pak operativně dohledá rizikové zemědělské subjekty, které mohou být zdrojem znečištění.

Řeka Úhlava je zatížena pesticidními látkami, jejichž množství a druhy nejsou přesně specifikovány. V roce 2012 se poprvé uskutečnil screeningový monitoring řeky, jehož cílem byla identifikace konkrétních rizikových mikropovodí z hlediska pesticidů a stanovení jejich množství. Monitorování se zaměřilo na nejvýznamnější dusíkaté pesticidy a jejich metabolity. Jako významný pesticid byl ke sledování zařazen glysofát a jeho metabolity. Celkem se sledovalo 150 pesticidních látek s 22 tisíci rozbory. Projekt loni hradil Plzeňský kraj. Vedle města letos do monitoringu investuje dalších 300 tisíc korun také plzeňská vodárna.

Iniciativu magistrátu, který bude letos platit monitoring, uvítal také zastupitel Petr Suchý (TOP 09), který se sledováním kvality pitné vody v Plzni dlouhodobě zabývá a ve středu na toto téma diskutoval s občany města. Právě jemu se loni podařilo prosadit monitorování vody v řece Úhlavě.

Autor: Richard Beneš

Copyright 2012 Regionpodlupou.cz

Publikování nebo další šíření obsahu serveru Regionpodlupou.cz je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.